Jaké výhody má podlahové vytápění?

  1. Podlahové vytápění zajišťuje pohodlí v interiéru a komfort příjemně teplé podlahy.
  2. K dispozici na trhu je hned několik systémů podlahového vytápění - elektrické, teplovodní a konvekční.
  3. Podlahové topení může posloužit k přitápění nebo celkovému vytápění domu nebo bytu. Často se pořizuje pouze do vybraných místností, jako je třeba koupelna.

Volba podlahového topení se odvíjí od rozsahu a náročnosti stavebních prací. Největší výběr mají proto majitelé novostaveb, kde se s tímto systémem počítá od začátku a neexistuje prakticky žádné omezení. V domě či bytě, kde má být podlahové topení nainstalováno, by průměrná roční spotřeba tepla neměla být vyšší než 70 až 80 kWh/m2. Jinak se jeho pořízení příliš nevyplatí.

Podlahové topení je nízkoteplotní systém. To znamená, že vyžaduje nízkou teplotu otopné vody. Díky tomu pro podlahové vytápění jako zdroj tepla dobře hodí kondenzační plynový kotel nebo tepelné čerpadlo. Velkou výhodou tohoto způsobu vytápění je rovnoměrné šíření tepla a při správném používání také příjemný pocit z vyhřátého interiéru. Výhodou může být úspora energie a výdajů za topení.

Typy podlahového vytápění

Podle způsobu, jakým je teplo předáváno, rozdělujeme podlahové vytápění na sálavékonvenční. Do kategorie sálavých řadíme teplovodní a elektrické systémy a do konvenčních patří ty teplovzdušné.

  • Teplovodní podlahové vytápění – jedná se o nízkoteplotní systém trubek s otopnou vodou zabudovaný v podlaze. Teplotní spád tohoto podlahového vytápění se obvykle pohybuje okolo  38/35 °C (topná voda/vratná voda). Zda bude toto topné přímotopné nebo akumulační rozhodne tloušťka betonové vrstvy, v níž jsou topné prvky zabudovány. V případě přímotopného podlahového vytápění kryje topnou část jen malá vrstva betonu. Pokud je topná část pokryta velkou vrstvou betonu, teplo se do ní akumuluje a hovoříme o akumulačním podlahovém vytápění.
  • Elektrické podlahové vytápění – je velmi podobné teplovodnímu, s tím rozdílem, že v podlaze netopí voda, ale elektrické odporové kabely. Oproti vodním systémům je elektrické podlahové vytápění levnější, jeho provoz však může být mírně dražší. Také elektrické podlahové vytápění může být instalováno do větší vrstvy betonu, čímž zajistíte lepší akumulaci tepla.  
  • Konvekční podlahové vytápění – u konvekčního podlahového vytápění se teplo do místnosti předává prouděním (tzv. konvekcí). Podlahové konvektory nejsou zabetonovány, ale ukládají se do tzv. vany (plechová nádoba). Podlahové konvektory se umisťují na okraje podlahové plochy (nejčastěji v místě oken), jejich dispozice je ale možné přizpůsobit konkrétnímu interiéru. 

Na pravidelné kontroly svého plynového kotle už nemusíte myslet

Sjednejte si náš prémiový tarif Komplet plyn. Jakmile ho budte mít, každý rok se s vámi spojíme a kontrolu kotle zařídíme za vás. 

Více informací o tarifu Komplet plyn

Mohlo by vás také zajímat:

Jak zabránit vzlínání vlhkosti do stěn domu?

Vlhkost se nejčastěji týká starých domů, může se ale objevit i u novostaveb.
Víc najdete tady

Zvolit pasivní, nebo nízkoenergetický dům?

Nízkoenergetický dům má nízkou spotřebu paliv, případně elektřiny pro výrobu tepla.
Víc najdete tady

Co je pasivní dům?

Pasivní dům je stavba, která splňuje přísná kritéria energetických úspor při provozu domu.  
Víc najdete tady