E.ON postaví dobíječky ve spolupráci s Českými drahami u osmi nádraží

České Budějovice, 3. května 2021

Společnost E.ON Energie vybuduje do konce příštího roku osm dobíjecích stanic u vlakových nádraží. Ve spolupráci s Českými drahami vytipovala vhodné lokality, ve kterých rozšíří možnosti dopravy pro uživatele elektrických vozidel. První stanice by měla vzniknout v Kroměříži už během třech měsíců.

„Výstavba dobíjecích stanic v lokalitách, kde mohou lidé přestoupit na jiný druh dopravy, je velmi důležitá. České dráhy tomuto nápadu byly otevřené a možnost nabídnout svým zákazníkům tuto službu je zaujala,“ říká Martin Klíma, vedoucí oddělení Mobility Services společnosti E.ON Energie.

Z osmi plánovaných stanic bude sedm rychlodobíjecích a jedna AC stanice s pozvolným dobíjením. Vždy bude u nádraží jedna, u které budou moci dobíjet hned dva automobily najednou. Rychlé dobíjecí stanice vzniknou v Hodoníně, Hulíně, Staré Pace, Zábřehu na Moravě, Frenštátě pod Radhoštěm, Frýdku-Místku a v Bohumíně. AC stanice pak u nádraží ČD v Kroměříži. Výstavba osmi dobíjecích stanic je spolufinancována z Operačního programu Doprava.

Společnost E.ON dosud stavěla dobíjecí stanice u hlavních dopravních tahů, čerpacích stanic, u supermarketů a obchodních center nebo městských parkovišť. „Máme už ale například dobíjecí stanice také u autobusových nádraží v Českém Krumlově nebo v Třebíči a vlaková nádraží jsou dalšími vhodnými lokalitami pro výstavbu dobíječek a jejich následné funkční využití,“ dodává Martin Klíma.

„České dráhy dlouhodobě podporují moderní environmentální řešení. I proto mě těší, že jsme našli partnera, se kterým dokážeme našim zákazníkům nabídnout možnost nechat si dobít elektromobily, odstavit je na parkovištích u nádraží a dál pokračovat vlakem. Propojení těchto dvou ekologických dopravních prostředků má nepochybně budoucnost a logiku. Je to další z doplňkových služeb, kterými posilujeme svou konkurenceschopnost a obecně atraktivitu železnice pro cestující. Rychlodobíjecí stanice ale stejně dobře poslouží také lidem při čekání na jejich blízké, pokud je například pojedou na nádraží k vlaku jen vyzvednout,“ říká Ivan Bednárik, předseda představenstva a generální ředitel ČD.

O síti E.ON Drive

Síť E.ON Drive v České republice už čítá více než sto stanic a více než dva tisíce registrovaných uživatelů. Celkem v ní jen za minulý rok uživatelé elektromobilů odebrali 405,75 MWh elektrické energie. Stanice staví a provozuje přímo energetická společnost E.ON nebo je připojuje do své sítě v programu tzv. Partnerských dobíječek, kdy si soukromé subjekty pořídí dobíjecí stanice a E.ON je pak otevře pro veřejnost a spravuje. Takových už je více než třicet. Jako jediná společnost na trhu nabízí E.ON nonstop podporu u svých stanic sedm dní v týdnů. Za dobití se dá platit buď kartou E.ON Drive, nebo klasickou platební kartou po načtení QR kódu na stanici. Díky začlenění do mezinárodní platformy mohou u stanic dobíjet i držitelé karet jiných vybraných poskytovatelů. Síť E.ON Drive se neustále rozrůstá. Na konci letošního roku by měla čítat 200 dobíječek.


Kontakty
Roman Šperňák
tiskový mluvčí E.ON
M +420 606 789 422
roman.spernak@eon.cz
www.eon.cz