E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Elektromobil jede. Ale jaké celkové náklady na jeho provoz?

Pro podnikatele Automobil Emise Moderní technologie
  • Servisování elektromobilu je ve srovnání s běžným vozem jednodušší. Nemusíte měnit například zapalovací svíčky nebo olej.
  • Elektromobil snadno dobijete ze sítě, výhodná je speciální distribuční sazba C27d.
  • Slabinou elektromobilu jsou Li-Ion baterie. Jejich životnost se ale zvyšuje a cena klesá.

Čím větší flotilu vozů ve firmě máte, tím vyšší jsou výdaje na jejich údržbu. Auta se spalovacími motory je nutné udržovat v kondici. Alespoň občasné výměně oleje, olejového filtru, svíček a někdy i zrezlého výfuku se nevyhnete.

U elektromobilů tyto náklady ve velké míře odpadají. Odborníci proto dlouhodobě označují za jednu z hlavních předností vozů na elektřinu jejich levnější provoz ve srovnání s benzínovými nebo naftovými auty. O pohon elektromobilů se nejčastěji stará Li-Ion baterie, kterou můžete dobíjet buď v síti rychlonabíjecích stanic, či ze zásuvky ve firemní garáži.

Elektromobil dobijete z firemní zásuvky

Nabít si vůz ze zásuvky přímo ve firmě a navíc levně, pokud využíváte dvoutarifní distribuční sazbu, je pohodlné. Pro elektromobily je určena sazba C27d, ve které odebíráte nízký tarif (levnější proud) po dobu 8 hodin denně.

Elektrický pohon umožňuje majiteli automobilu, aby doma odebíral elektřinu levněji v distribuční sazbě D27d (pro domácnosti) a C27d (pro podnikatele). Díky nízkému tarifu potom klesá průměrná cena elektřiny až na 3 Kč/kWh (většina domácností platí bezmála 5 Kč/kWh).

Například firma z Písku, která odebírá elektřinu od společnosti E.ON (produkt Standard Power) zaplatí v nízkém tarifu 1,53 korun za kilowatthodinu a 4,5 korun ve vysokém tarifu. Dražší, avšak rychlejší je dobíjení v rychlonabíjecích stanicích, které v průměru účtují 10 korun za kilowatthodinu.

Sto kilometrů za 23 korun

Běžný elektromobil potřebuje na ujetí 100 kilometrů asi 15 kilowatthodin elektřiny. Když budete ve firmě baterie dobíjet ze sítě během platnosti nízkého tarifu, může vás cesta k zákazníkovi, který je od vás vzdálený 100 kilometrů, vyjít na necelých 23 korun (počítáme-li 1,53 korun za kWh).

Výhody a nevýhody elektromobilu z hlediska životnosti:

Výhody

Nevýhody

Nízké náklady na palivo

Vyšší pořizovací cena

Nízké náklady na servis

Dlouhodobě nevyzkoušená technologie

Vyšší zůstatková hodnota vozu

Menší síť nabíjecích stanic

Rychlejší odpisy investic

 

Baterie zlevňují, výdrž roste

Určitě vás teď napadá, že časté dobíjení elektromobilů se nutně musí podepsat na kondici baterie. Je pravda, že baterie jsou nejcitlivějších součástí elektromobilů. Jejich kvalita se ale pořád zvyšuje, a tak dnes už neplatí doporučení výrobců baterie příliš nepřebíjet ani nevybíjet. Většina baterií elektromobilů je vybavena pojistkou, která při dosažení stoprocentní kapacity nabíjení přeruší.

Někteří výrobci elektromobilů (například Nissan) navíc plánují zavádět i recyklační programy pro baterie. Tu od vás vykoupí nebo adekvátně sníží cenu baterie nové, a následně dále využijí třeba v bateriích určených pro domácí solární elektrárny, kde se ještě může „ojetý“ akumulátor z elektromobilu dobře uplatnit.

Stále se též zvyšuje kapacita baterií a s ní také dojezd elektromobilů, který je v průměru kolem 200 až 300 kilometrů. Prodlužuje se i životnost baterií a současně klesá jejich cena. Od roku 2010 spadly ceny elektromobilových baterií na pětinu.

Elektromobilita totiž zažívá boom a vážně ji berou i světové automobilky, které se samy pouštějí do vývoje baterií a elektromobilů. Řada zavedených automobilek už kromě benzínových aut elektromobily nabízí - příkladem může být třeba Škoda Auto, Hyundai nebo Kia.

Dobíjejte svůj elektromobil za výhodnější ceny s kartou E.ON Drive. Jako registrovaný zákazník budete mít 1 kWh už od 3 korun a v aplikaci E.ON Drive si můžete například prohlédnout historii dobíjení. Navíc vám můžeme postavit dobíječku i u vás doma. Objevujte možnosti elektromobility na E.ON Drive.