E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Elektromobil ve firemní flotile - vyplatí se?

Pro podnikatele Elektřina Automobil
  • Elektromobil ujede 100 kilometrů za cca 23 korun.
  • Elektrická auta mají nízké náklady na údržbu – odpadají náklady na výměnu oleje nebo olejových filtrů.
  • Dobu návratnosti investice do elektromobilu zkracují dotace.

Elektromobilita nyní zažívá překotný vývoj, který někteří odborníci přirovnávají k nástupu chytrých telefonů. Podle nich se blíží doba, kdy se elektromobily cenově srovnají s auty se spalovacími motory. Prodlužuje se totiž dojezdová vzdálenost vozů na elektřinu, zvyšuje se životnost baterií a snižuje se jejich cena. Li-Ion baterie jsou přitom klíčovou součástí elektromobilů.

Čas jsou peníze. To platí v každém podnikání. Vedle ceny, kterou za dobití elektromobilu zaplatíte, je proto rozhodující i doba strávená na nabíjecí stanici. Rychlost dobíjení elektromobilů se liší podle toho, kde energii čerpáte. U běžné zásuvky můžete strávit několik hodin, ale v rychlých dobíjecích stanicích, jako je například Supercharger, je vůz připraven za půl nebo tři čtvrtě hodiny.

Z Písku do Plzně a zpět do padesáti korun

Protože v elektromobilu není spalovací motor, odpadají starosti a náklady s běžnou údržbou, jako je například výměna oleje nebo svíček. Snižují se také samotné náklady na cestu. Podívejme se na příklad, kdy firma z Písku potřebuje dojet za svým klientem do Plzně vzdálené zhruba 100 kilometrů.

1.

Vůz na naftu

V prvním případě využije na cestu osobní vůz na naftu, který spotřebuje 4,5 litrů na 100 kilometrů. Litr nafty firma tankuje v průměru za 28,60 korun. Sto kilometrů tak ujede za necelých 129 korun. Celkové náklady na pohonné hmoty budou 258 korun.

2.

Elektromobil

Ve druhém případě si připraví na služební cestu elektromobil, který dobije z firemní sítě v době nízkého tarifu (distribuční sazba C27d). Za kilowatthodinu zaplatí 1,53 korun. Elektromobil potřebuje na ujetí sto kilometrů 15 kilowatthodin, za něž zaplatí 23 korun. Cesta tak vyjde na 46 korun.

Náklady na provoz elektromobilu lze ovlivnit volbou vhodného tarifu a místa dobíjení. Dražší je dobíjení v komerčních rychlonabíjecích stanicích, kde za kilowatthodinu můžete zaplatit i 10 korun. Cenotvorba rychlonabíjecích stanic není v České republice zatím ustálená. Postupně se ale formuje s tím, jak narůstá počet veřejných nabíječek. Těch je aktuálně napříč republikou kolem 450, z toho desítky tvoří rychlodobíjecí stanice, v nichž vám dobití elektrického auta zabere zhruba půlhodinu.

Elektrický pohon umožňuje majiteli automobilu, aby doma odebíral elektřinu levněji v distribuční sazbě D27d (pro domácnosti) a C27d (pro podnikatele). Díky nízkému tarifu potom klesá průměrná cena elektřiny až na 3 Kč/kWh (většina domácností platí bezmála 5 Kč/kWh).