E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak si ekonomicky vede elektromobil oproti běžnému vozu?

Pro podnikatele Elektřina Automobil Emise Moderní technologie
  • Nákup elektromobilu je často až dvakrát nákladnější než investice do běžného automobilu.
  • Náklady na palivo jsou u elektromobilu vždy nižší.
  • Elektromobil má nižší náklady na údržbu a ve firemním provozu s ním nebudete mít tolik starostí.
  • Elektromobily spadají do kategorie s nejnižší možnou sazbou za povinné ručení a nízkou silniční daní.

Ceny elektromobilů a náklady na jejich provoz

Pořízení elektromobilu skutečně vyjde až dvakrát dráž než automobil na benzín nebo naftu. Zcela opačný finanční rozdíl ale poznáte během jejich provozu. Obecně můžeme říct, že jízda elektromobilem vás nebo vaši firmu bude stát zhruba 0,50 Kč/km a jízda automobilem s benzínovým pohonem kolem 2,5 Kč/km. Průměrný elektromobil spotřebuje na 100 km asi 12–15 kWh energie, automobil 8 litrů benzínu. Cena za elektřinu se samozřejmě mění podle tarifu, který využíváte.

Chystá se také další podpora elektromobilů. U aut na elektřinu nejspíš nebude vyžadována dálniční známka a podnikatelé je budou moci rychleji odepisovat. Připravuje se i možnost využívání operativního leasingu v kombinaci s dotacemi na elektromobily.

Nabíjení elektromobilu

Pokud vlastníte elektromobil a chystáte se ho nabíjet doma nebo ve firmě, určitě kontaktujte svého dodavatele energií a dohodněte se na tarifu, který pro vás bude nejvýhodnější. Rychlejší variantou nabíjení je využití rychlonabíjecích stanic, kde se za krátký čas nabije 80 % baterie. Nabíjecích stanic je ale samozřejmě méně než benzínových pump, s čímž musíte při provozu elektromobilu počítat.

Dobíjejte svůj elektromobil za výhodnější ceny s kartou E.ON Drive. Jako registrovaný zákazník budete mít 1 kWh už od 3 korun a v aplikaci E.ON Drive si můžete například prohlédnout historii dobíjení. Navíc vám můžeme postavit dobíječku i u vás doma. Objevujte možnosti elektromobility na E.ON Drive.

Servis elektromobilů

Každý automobil potřebuje čas od času nějakou drobnou servisní úpravu či výměnu zašlé součástky. Podobné úkony samozřejmě provázejí finanční náklady. Elektromobil slibuje takřka bezúdržbový provoz, který nepotřebuje velké zásahy servisního technika, vyjma přezouvání pneumatik. Tato situace trvá ideálně 8 až 10 let, poté dojde ke snížení účinnosti baterie a pro správné fungování a bezpečnost vozu je nutná její výměna.

Elektrický pohon umožňuje majiteli automobilu, aby doma odebíral elektřinu levněji v distribuční sazbě D27d (pro domácnosti) a C27d (pro podnikatele). Díky nízkému tarifu potom klesá průměrná cena elektřiny až na 3 Kč/kWh (většina domácností platí bezmála 5 Kč/kWh).

Klíčová součást: baterie

Baterie je na celém elektromobilu to nejcennější, proto vyžaduje citlivé zacházení. Při nabíjení je třeba respektovat doporučení od výrobce, díky nimž udržíte baterii v lepší kondici. Životnost baterie se pohybuje mezi 8 a 10 lety, liší se počtem nabíjecích cyklů a typem vozu. S přibývajícím počtem elektromobilů a zvyšování povědomí o elektromobilitě by přitom měla cena baterií postupně klesat.