Elektromobil jede. Ale jaké jsou celkové náklady na jeho provoz?

  1. Servisování elektromobilu je ve srovnání s běžným vozem jednodušší. Nemusíte měnit například zapalovací svíčky nebo olej.
  2. Elektromobil snadno dobijete ze sítě, výhodná je speciální distribuční sazba C27d.
  3. Slabinou elektromobilu jsou Li-Ion baterie. Jejich životnost se ale zvyšuje a cena klesá.

Čím větší flotilu vozů ve firmě máte, tím vyšší jsou výdaje na jejich údržbu. Auta se spalovacími motory je nutné udržovat v kondici. Alespoň občasné výměně oleje, olejového filtru, svíček a někdy i zrezlého výfuku se nevyhnete.

elektromobilů tyto náklady ve velké míře odpadají. Odborníci proto dlouhodobě označují za jednu z hlavních předností vozů na elektřinu jejich levnější provoz ve srovnání s benzínovými nebo naftovými auty. O pohon elektromobilů se nejčastěji stará Li-Ion baterie, kterou můžete dobíjet buď v síti rychlonabíjecích stanic, či ze zásuvky ve firemní garáži.


Elektromobil dobijete z firemní zásuvky

Nabít si vůz ze zásuvky přímo ve firmě a navíc levně, pokud využíváte dvoutarifní distribuční sazbu, je pohodlné. Pro elektromobily je určena sazba C27d, ve které odebíráte nízký tarif (levnější proud) po dobu 8 hodin denně.

Například firma z Písku, která odebírá elektřinu od společnosti E.ON (produkt Standard Power) zaplatí v nízkém tarifu 1,53 korun za kilowatthodinu a 4,5 korun ve vysokém tarifu. Dražší, avšak rychlejší je dobíjení v rychlonabíjecích stanicích, které si obvykle účtují 6-7 korun za kilowatthodinu.

Sto kilometrů za 23 korun

Běžný elektromobil potřebuje na ujetí 100 kilometrů asi 15 kilowatthodin elektřiny. Když budete ve firmě baterie dobíjet ze sítě během platnosti nízkého tarifu, může vás cesta k zákazníkovi, který je od vás vzdálený 100 kilometrů, vyjít na necelých 23 korun (počítáme-li 1,53 korun za kWh).

Výhody a nevýhody elektromobilu z hlediska životnosti:

Výhody

Nevýhody

Nízké náklady na palivo

Vyšší pořizovací cena

Nízké náklady na servis

Dlouhodobě nevyzkoušená technologie

Vyšší zůstatková hodnota vozu


Rychlejší odpisy investic

 

Baterie zlevňují, dojezd roste

Určitě vás teď napadá, že časté dobíjení elektromobilů se nutně musí podepsat na kondici baterie. Je pravda, že baterie jsou nejcitlivějších součástí elektromobilů. Jejich kvalita se ale pořád zvyšuje, a tak dnes už neplatí doporučení výrobců baterie příliš nepřebíjet ani nevybíjet. Většina baterií elektromobilů je vybavena pojistkou, která při dosažení stoprocentní kapacity nabíjení přeruší.

Někteří výrobci elektromobilů (například Nissan) navíc plánují zavádět i recyklační programy pro baterie. Tu od vás vykoupí nebo adekvátně sníží cenu baterie nové, a následně dále využijí třeba v bateriích určených pro domácí solární elektrárny, kde se ještě může „ojetý“ akumulátor z elektromobilu dobře uplatnit. Stále se též zvyšuje kapacita baterií a s ní také dojezd elektromobilů, který je v průměru kolem 300 až 400 kilometrů.

Prodlužuje se i životnost baterií a současně klesá jejich cena. Od roku 2010 spadly ceny elektromobilových baterií na pětinu. Elektromobilita totiž zažívá boom a vážně ji berou i světové automobilky, které se samy pouštějí do vývoje baterií a elektromobilů. Řada zavedených automobilek už kromě benzínových aut elektromobily nabízí - příkladem může být třeba Škoda Auto, Hyundai nebo Kia. 

Vlastní dobíječka od E.ON Drive

Společně zřídíme dobíjecí stanici ve vaší firmě, obci nebo domácnosti. A když budete chtít, z vaší soukromé dobíječky umíme udělat veřejnou. Pokud byste ale rádi svůj elektromobil jen výhodně dobíjeli, ani to není problém. Zaregistrujte se do E.ON Drive.

To mě zajímá

Mohlo by vás také zajímat

Jak funguje CNG karta?

Výhodou CNG karty jsou bezhotovostní platby a neustálý přístup k plnícím stanicím (často se používá i pro otevření vjezdu ke stanici). 
Víc najdete tady

Jak funguje auto na plyn (CNG)?

Zemní plyn (CNG) je chemickou směsí, která vznikala miliony let hluboko v zemi přeměnou rostlinných a  živočišných zbytků.  
Víc najdete tady

Kolik stojí a co obnáší domácí plnička CNG?

Automobil může čerpat svoje palivo i doma v garáži.
Víc najdete tady