E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Firemní auto na naftu nebo na CNG?

Pro podnikatele Automobil Plyn Emise
  • Náklady na palivo jsou u automobilů na CNG zhruba o 50 % nižší než v případě aut na benzín nebo naftu.
  • Taková úspora může výrazně ulevit vašemu firemnímu rozpočtu.
  • Alternativní pohony jsou v posledních letech vítanou variantou mezi menšími i většími firmami.

Alternativní pohony automobilů, tedy elektřina nebo CNG (stlačený zemní plyn), jsou firmami využívány stále častěji. Na stlačený zemní plyn jezdí nejen osobní automobily či dodávky, ale také třeba vysokozdvižné vozíky. Jaká je cena zemního plynu ve srovnání s naftou? Cena benzínu se dnes pohybuje okolo 27 korun za litr, ekvivalentní množství plynu (1 m3) vás přijde zhruba na 17 korun. Například u automobilu Škoda Octavia na CNG tvoří palivové náklady na jeden ujetý kilometr 0,94 Kč. U stejného modelu na naftu je to 1,54 Kč.

Tankování a ceny plynu

Dřívějším argumentem proti CNG byla nedostatečná síť plnicích stanic. To už tak úplně neplatí. Síť plnicích stanic CNG se neustále rozšiřuje a po celé ČR je rovnoměrně zastoupena. Oproti cenám benzínu a nafty, které se během roku mění, jsou ceny CNG relativně stabilní. V ČR dokonce mírně klesají. Stlačený zemní plyn je Národním akčním plánem čisté mobility označován za ekologicky šetrné palivo, proto majitelům těchto vozů nehrozí nárůst spotřební daně.

Víte, že když budete jezdit na CNG, ušetříte až 50 % nákladů na provoz auta? Přesnou úsporu oproti benzínu nebo naftě si spočítejte v naší speciální kalkulačce.

Pořizovací cena vozu

Pořizovací cena automobilu (ať už osobního, nebo dodávky) na CNG je dnes srovnatelná s cenou naftových modelů. Samotný provoz těchto aut a jejich údržba se od naftových nebo benzinových moc neliší. Provozní úspory tedy firmám vzniknou hlavně díky nižším nákladům na palivo. CNG se jako palivo stále více využívá též v železniční a lodní dopravě. V ČR je běžné vysoké zdanění automobilových paliv, u CNG je spotřební daň zcela minimální. Navíc je pevně stanovená do roku 2020 a předpokládá se, že se tato doba ještě prodlouží. Běžný soukromník najede za rok zhruba 20 000 km, při čemž už pozná úsporu na palivu. Firmy s vozovým parkem nebo živnostníci s velkým ročním nájezdem pak cenový rozdíl poznají velmi rychle.