E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak tankovat CNG?

Alternativní energie Automobil Životní prostředí Moderní technologie
  • Tankování CNG je velice podobné běžnému tankování benzínu.
  • Tankovat můžete samoobslužně.
  • Přívodní hadice musí být s hrdlem nádrže dobře a bezpečně spojena.
  • Natankování celé nádrže na plyn trvá jen o trochu déle než v případě tankování benzínu.

S autem na zemní plyn můžete tankovat na celé řadě plnicích stanic. Jejich počet neustále roste a k dispozici jsou už ve všech větších obcích i v blízkosti hlavních silničních tahů. Aktuální mapu všech plnicích stanic, na nichž můžete své auto na plyn natankovat, najdete třeba na webu CNGplus.cz.

Jak se auto na plyn tankuje?

Ačkoli je CNG na rozdíl od benzínu v plynném skupenství, jeho tankování se vůbec nemusíte bát. V praxi je totiž téměř stejné jako běžné doplnění nádrže na benzín či naftu. Prostě přijedete k plnicí stanici, připojíte k nádrži přívodní hadici, natankujete, zaplatíte a odjedete. Stejně jako v případě běžnějších paliv tankujete samoobslužně, obsluhu čerpací stanice volat nemusíte.

Specializovaná kalkulačka vám spočítá ekonomickou výhodnost a ekologickou šetrnost stlačeného zemního plynu.

Několik rozdílů při tankování CNG ale stejně najdeme. Přívodní hadice musí být s ventilem nádrže auta pevně spojena. Konec tankovací pistole je proto opatřen rychloupínacím mechanismem (u všech aut a plnicích stanic je systém ventilu nádrže stejný). Vlastní tankování pak zpravidla zahájíte stiskem tlačítka. Připravte se také na to, že tankování CNG bude trvat o maličko déle – zhruba 3 až 5 minut.

Zemní plyn se obvykle účtuje v kilogramech (kg). Jeden kg CNG stojí zhruba 24 až 25 Kč, přičemž tato cena odpovídá asi 17 korunám za metr krychlový. A proč to přepočítáváme? Jeden metr krychlový plynu energeticky v podstatě odpovídá jednomu litru benzínu. Při placení vás proto může potěšit skutečnost, že cena CNG je oproti benzínu nebo naftě zhruba poloviční.

Domácí plnička CNG

Obdobně jako lze elektromobil nabíjet přímo doma ze zásuvky, i pro vozy na CNG si můžete zařídit domácí plničku, která je připojena k běžné distribuční síti plynu. Toto zařízení se ale vyplatí spíše firmám. Tankování v domácí plničce je též pomalejší než to na veřejné plnicí stanici. Trvá zpravidla několik hodin.

Využijte možnosti nabíjení elektromobilů za výhodné ceny s naším programem E.ON Drive. Svůj elektromobil můžete dobíjet v neustále rostoucí síti nabíjecích stanic za 3 Kč/kWh!