E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Vyplatí se malým a středním firmám auto na CNG?

Pro podnikatele
  • V České republice nyní jezdí přibližně 16 tisíc vozů na CNG.
  • Kubík CNG, který odpovídá litru Naturalu, lze natankovat v průměru za 17 až 18 korun.
  • Auta na CNG využívají především firmy a živnostníci.

Stlačený zemní plyn neboli CNG se v posledních letech stal využívanou alternativou benzínu nebo nafty. Měsíčně je v České republice registrováno asi 400 až 500 nových automobilů, z toho osobní a dodávková vozidla na CNG tvoří podle údajů Českého plynárenského svazu asi 2,35 procent. Vozy na CNG využívají především firmy s většími vozovými parky nebo živnostníci, kteří často vyjíždějí za svými zákazníky. Důvodem jsou úspory nákladů.

S CNG ujedete kilometr pod 1 korunu

Povědomí o ekologických vozech se zvyšuje společně s tím, jak rostou náklady na pohonné hmoty. Svoji roli sehrává i otázka snižování emisí a dotace na ekologické vozy, na něž mohou firmy dosáhnout.

V průměru nyní firmy tankují litr nafty za 28,60 korun, benzín za 29,50 korun. U velké části plnicích stanic je možné kubík CNG natankovat za 17 nebo 18 korun. Jeden kubík zemního planu přitom odpovídá přibližně jednomu litru benzínu.

Nůžky mezi tradičními vozy na benzín nebo naftu a automobily na alternativní pohony, jako je CNG, se stále více rozevírají. A to zejména kvůli tomu, že náklady na jeden kilometr dokážou vozy na CNG zvládnout za méně než korunu. Například Škoda Octavia na stlačený zemní plyn ujede kilometr za 0,90 korun.

CNG ušetří až 50 procent nákladů

Zkušenosti firem, které vozy na CNG začlenily do svých vozových parků, ukazují, že oproti automobilům se spalovacími motory ušetří 30 až 50 procent provozních nákladů. Pořizovací ceny vozů na CNG se zároveň srovnávají s běžnými automobily. Například rozdíl v ceně mezi vozy na naftu a CNG už prakticky neexistuje.

Specializovaná kalkulačka vám srovná stlačený zemní plyn, benzín a naftu. Zadáte jenom základní informace, jako například typ vozidla a pohonné hmoty. Kalkulačka potom vyčíslí ekonomickou a ekologickou výhodnost automobilů na CNG!

Náklady na provoz CNG tlačí dolů také minimální spotřební daň. Zatímco z jednoho litru benzínu jde do státního rozpočtu kolem 13 korun, z metru krychlového CNG je to asi 36 haléřů. Minimální daňové zatížení se nebude měnit ani v dalších letech, je garantované do roku 2020 a tento termín se pravděpodobně poté prodlouží o dalších pět let.

Spotřeba CNG narůstá

Odhadovat budoucí vývoj cen kapalných paliv, jako je CNG nebo známější LPG, je obtížné. Zemní plyn je ale jako komodita stabilnější než ropa a v současné době jsou jeho celosvětové zásoby vysoké. Spotřeba CNG v České republice každoročně narůstá a podle údajů Českého plynárenského svazu dosahuje kolem 43,6 milionů kubíků.

Zeptejte se nás

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.