Financování FVE pro občany, firmy a obce: bezúročný úvěr i crowdfunding

5 min. čtení
  1. Na fotovoltaiku využijete řadu dotací, ať už jste řadoví občané, podnikatelé, nebo obec. Některé se vyplácí předem, jiné až ex post – zpětně.
  2. Pokud nemáte vlastní úspory nebo je nechcete použít, zkuste zvýhodněné úvěry, které poskytuje řada českých bank a spořitelen.
  3. Firmám a živnostníkům se vyplatí úvěr bez úroků na fotovoltaiku, který v roce 2024 spustila Národní rozvojová banka. Obec zase může uzavřít partnerství se soukromým sektorem nebo do financování zapojit občany.

Úvěry s výhodnějšími úroky

Pokud si pořizujete fotovoltaiku a čerpáte dotaci například z programu Nová zelená úsporám, finance si můžete vybrat předem jako zálohu. Tato možnost platí od února 2025. Dotace nicméně pokrývá jen část celkové investice. Jak financovat zbytek?

Úsporné řešení můžete financovat pomocí účelového úvěru s výhodnými úroky, který poskytuje řada zavedených komerčních bank a spořitelen. Kromě fotovoltaiky ho využijete i na tepelné čerpadlo nebo třeba dobíjecí stanici pro elektromobil. Finanční instituce tyto úvěry nabízí pro občany, podnikatele i obce – vypůjčit si můžete i v řádu statisíců.


  1. Úroková sazba zvýhodněných úvěrů nesmí přesáhnout sazbu RPSN, kterou vyhlašuje Státní fond životního prostředí, který se na dotování těchto úvěrů podílí. Například pro rok 2024 byla sazba maximálně 3,5 %. Od ledna roku 2025 je tato sazba 3,04 % a vyhlašována bude každé pololetí.

Fotovoltaiku lze financovat i pomocí hypotéky. V tomto případě ale musíte ručit nemovitostí a banka při sjednávání hypotéky bere v potaz vaše příjmy i závazky a hledí i na splácení vašich dalších úvěrů.

Chcete fotovoltaiku výhodně?

V E.ONu jsme se spojili s Essoxem, který vám zajistí rychlé a výhodné financování fotovoltaiky. Stačí, když z vlastního pokryjete pouze 10 % z celkové ceny. Přečtěte si o tom víc.

Úvěr na fotovoltaiku s 0% úrokem pro firmy

Podnikatelé, živnostníci a firmy všech velikostí mohou od 31. července 2024 žádat o bezúročný úvěr na fotovoltaikuve výši od 500 tisíc do 3 milionů korun se splatností až 15 let. Tento program spustila Národní rozvojová banka (NRB) společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu s cílem podpořit české firmy v energetické soběstačnosti a výrobě čisté energie. 

Úvěr využijete na financování fotovoltaiky až do 50 kWp instalované na podnikatelských budovách, skladech, ale i například na firemních garážích nebo přístřešcích pro stavební techniku. Zároveň ho lze čerpat i na bateriový systém akumulace elektřiny, který ale musí být součástí instalované fotovoltaiky – samotné bateriové úložiště financovat z úvěru nelze.

Co je dobré vědět

Program financuje Evropská unie s celkovou alokací 2 miliardy korun. Žádosti do programu přijímá NRB do konce roku 2027, případně do vyčerpání alokovaných prostředků. 

Maximální doba splátky je 15 let (s možností odkladu až 36 měsíců), což vám umožní, abyste úvěr spláceli i z dosažených úspor z vlastní výroby elektřiny. Finance z úvěru na fotovoltaiku využijete jak na samotné zařízení, tak i na projektové a instalační práce. 

Výhodou úvěru je, že je propojený s dotační složkou. Pokud splníte podmínky, odpustí vám NRB značnou část splátek – ušetřit můžete až 30 % na fotovoltaické panely a 50 % na bateriích. Co musíte splnit?

  • Prokážete, že fotovoltaická elektrárna a akumulátor energie odpovídají parametrům upřesněným ve Výzvě programu.
  • Předložíte revizní zprávu k nově instalovaným zařízením.
  • Dodáte protokol, který potvrzuje, že zařízení bylo schváleno pro trvalý provoz.
  • Zároveň probíhá také scoring NRB, při kterém si banka ověřuje bonitu žadatele a podle toho posuzuje, jestli úvěr poskytne.

Jedna firma může získat úvěry na více projektů, vždy ale pro jiné odběrné místo. Zároveň platí, že na výdaje financované tímto bezúročným úvěrem nelze čerpat jinou veřejnou podporu.

Pořiďte si i vy na střechu firmy vlastní solární panely

Fotovoltaika pro firmy i OSVČ

Podnikáte a láká vás investice do fotovoltaiky? Navrhneme vám fotovoltaiku na míru a pomůžeme s papírováním i vyřízením bezúročného úvěru.

Jak získat finance pro obecní projekt

Obec se může při realizaci projektu fotovoltaiky zapojit také do grantových výzev (řada grantů se vyplácí dopředu nebo v průběžných splátkách), najít si partnera ze soukromého sektoru, který investici předfinancuje nebo částečně zafinancuje, vypůjčit si od jiné obce nebo zkusit crowdfunding.

Crowdfunding aneb síla davu

Řešení, které vám pomůže financovat nebo částečně financovat nejen fotovoltaiku. Crowdfunding funguje na principu skupinového financování – zapojíte občany a společně vyberete potřebnou částku

Důležitou součástí crowdfundingové kampaně je kvalitní komunikace, díky které nejen vyberete finance na veřejně prospěšný projekt, ale zároveň o něm zvýšíte povědomí.

Inspirace z Londýna

Dobrou ukázkou crowdfundingu je program Civic Crowdfunding, který spustili v roce 2015 v Londýně. Občané mohli navrhnout řadu vlastních projektů, které by podpořily jejich lokalitu, a zároveň se na jejich realizaci složili. Tímto způsobem do roku 2020 úspěšně podpořili přes 130 projektů, od renovací budov po podporu kulturních center a revitalizaci parků. Do projektu se zapojilo téměř 20 tisíc občanů, kteří celkem vybrali skoro 5 milionů liber (okolo 151 milionů korun).

Crowdfundingové kampaně pro různé účely dobře fungují v zahraničí, kde často běží na i na externích platformách typu Kickstarter nebo GoFundMe. Rozjíždí se i v Česku – na obecní úrovni je crowdfundingových kampaní zatím poskrovnu, nejvíc se s nimi setkáte při dobročinných sbírkách nebo rozjezdu podnikatelských nápadů. Kampaň můžete realizovat sami, nebo využít platformu typu Donio nebo Hithit.

Mohlo by vás také zajímat:

Jaké jsou dotace na fotovoltaickou elektrárnu v roce 2025?
Pro rodinné domy můžete v rámci programu Nová zelená úsporám získat dotace na fotovoltaiku ve výši 10 000 Kč za každý kWp výkonu a stejnou částku na každou kWh baterie.
Víc najdete tady
Skupiny sdílení elektřiny Aktivní zákazník a Energetické společenství: v čem jsou rozdíly?
Pro sdílení elektřiny se musíte stát členem tzv. skupiny sdílení. Buď nějakou založíte, nebo se přidáte do existující.
Víc najdete tady
Jak fungují fotovoltaické elektrárny
Fotovoltaika využívá k výrobě elektřiny sluneční záření.
Víc najdete tady