Co je to digitální termostatická hlavice

  1. Digitální termostatická hlavice pracuje stejně jako její klasická mechanická varianta. Nabízí však některé funkce navíc.
  2. Mezi největší výhody digitální termostatické hlavice patří možnost nastavení různých teplot v čase.
  3. Digitální termostatická hlavice může též umět komunikovat s dalšími zařízeními pomocí bezdrátové sítě.

Proč je to důležité 

Digitální termostatická hlavice umožňuje nastavit průběh vytápění (teplotu) v čase. Pokud například odcházíte v určitý čas do práce, můžete si nastavit automatické snížení teploty v místnosti, a naopak její zvýšení při vašem příchodu. To by mělo vést k poměrně velkým úsporám – výrobci uvádějí, že digitální termostatická hlavice ušetří až 30 % energie za vytápění.

Co je dobré vědět 

  • Digitální termostatická hlavice radiátoru je vlastně chytrý termostat, který je připojený přímo na ventil radiátoru. Na rozdíl od jednodušší mechanické hlavice obsahuje elektroniku, která se plně stará o provoz a regulaci radiátoru.
  • Užitečnou funkcí digitálních termostatických hlavic je automatické rozpoznání větrání. V okamžiku, kdy otevřete okno, a vzduch v místnosti se ochladí, rozpozná běžná termostatická hlavice nižší teplotu, otevře ventil a vy tak topíte „pánu bohu do oken“. Digitální hlavice s touto funkcí větrání rozpozná, a naopak ventil radiátoru zavře.
  • Další užitečnou funkcí je automatická letní údržba. Hlavice prostě během dlouhé nečinnosti radiátoru občas sama protočí ventil.
  • Digitální termostatické hlavice se hodí hlavně do větších interiérů, v nichž je umístěno více radiátorů, tedy například do velkých panelákových bytů. Naopak v malém bytě s jedním nebo dvěma obyvateli vybaveném kvalitním termostatem nebude jejich úsporný efekt příliš velký.
  • Tato zařízení je také nutno napájet elektřinou obvykle z tužkových baterií. Též je třeba brát v úvahu jejich hlučnost. Obsahují totiž motorek, jehož vrnění může citlivějším osobám v noci vadit.  
  • Při správné aplikaci však mohou digitální termostatické hlavice ušetřit nezanedbatelné množství energie.  

Využívejte zelenou elektřinu od E.ONu 

Záleží vám na životním prostředí? Začněte využívat naši zelenou elektřinu. Ta pochází výhradně z obnovitelných zdrojů a nakupujeme ji především od českých výrobců. Tak honem, přejděte s námi na zelenou!

Více informací