K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více o cookiesNapište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete
kontaktovat našeho E.ON Rádce,
který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

*
*
*
*

Odborní garanti sekce

15

Jaké služby poskytuje sběrný dvůr a sběrna?

Témata

 • Předměty, které nepatří do směsného odpadu, přijme sběrný dvůr, bývá většinou provozovaný obcí.
 • Vybrané suroviny prakticky od kohokoli vykupuje sběrna, provozovaná zpravidla soukromou firmou.

Sběrný dvůr přijme většinu odpadu bezplatně

Nábytek bývá pro pouliční kontejnery příliš objemný. Využité zářivky, baterie nebo chemikálie jsou zase poměrně rizikové a vyžadují pečlivější likvidaci, případně recyklaci. Řešení nabízí místní sběrný dvůr. Zde najdete odpovědné osoby, které vám poradí, kam můžete odložit přivezené odpady, případně v jakém množství. Někdy je uložení některých odpadů (stavební suť,pneumatiky) zpoplatněno, většinou ale nemusíte platit nic.

Odvoz na ekodvůr vás obyčejně vyjde levněji než příjezd specializovaných odpadových firem, které si účtují kolem 250 Kč/m3 . Sběrný dvůr funguje celoročně. Můžete si tam pronajmout třeba popelnici navíc, za poplatek zanechat stavební odpad, a někde dokonce skartovat svoje dokumenty. V České republice najdeme 1 314 sběrných dvorů.

RADA

Při vyhazování nábytku zvažte, jestli opravdu pozbyl veškerou svoji hodnotu. Inzerce na internetu bývá zdarma, prodejem starých věcí on-line si můžete vydělat peníze, ale také ušetřit čas a starosti s případnou likvidací. Provozovatelé sběrných dvorů jsou povinni vést evidenci, proto s sebou vezměte průkaz totožnosti.

Sběrna vyplácí za vybrané suroviny peníze

Likvidací odpadu někdy můžete vydělat i pár korun navíc. Sběrna nabízí výkup vybraných surovin, jako je papír, železo, barevné kovy, někdy také elektromotory. Pravděpodobně však nepřijme například baterie nebo zářivky. V případě, že odevzdáváte papír do sběrny, například za 2 000 kusů slevových letáků můžete dostat kolem 200 Kč. Velmi však záleží na materiálu – lepenka bývá výrazně levnější, než novinový papír, za který dostanete kolem 2 Kč/kg.

Pro lepší představu shrneme obvyklé ceny různých materiálů v tabulce. Princip sběru je prostý. Čím více surovin odevzdáte, tím více peněz vyděláte. Některé sběrny nabízejí také výkup tvrdokovů, které jsou používány v nástrojářství. Cena za odevzdaný kilogram kolísá kolem 250 Kč. Pokud odevzdáváte barevné kovy za firmu, pravděpodobně dostanete individuální cenovou nabídku.

KOLIK PENĚZ vyplatí běžná sběrna při výkupu surovin
Materiál k výkupu Cena za kilogram
Papír 0,20 – 2,10 Kč
Železo 1 – 5 Kč
Barevné kovy 3 – 120 Kč
Elektromotory 7 – 9 Kč
Plastové folie 0,10 – 3 Kč

Údaje uvedené v tabulce jsou pouze orientační. V praxi existuje širší škála materiálů a různé sběrny mohou mít odlišné cenové nabídky.

TIP

Každoročně v dubnu probíhá akce Ukliďme Česko, na níž desetitisíce dobrovolníků pomáhají čistit tuzemskou krajinu. Projekt uspěl v soutěži E.ON Energy Globe Award ČR.

Mohlo by vás také zajímat

 • Kolik peněz a energie ušetří LED žárovky?

  Moderní LED žárovky spotřebují oproti starým baňkám jenom zlomek elektřiny.

  61
  Více
 • Jak zajistit topení levně?

  Pokud chcete topit levně, zabezpečte unikající energii kvalitní izolací a zvažte kondenzační kotel.

  57
  Více
 • Jakou dobu návratnosti má kondenzační plynový kotel?

  Kondenzační plynový kotel může ušetřit svoji cenu za 3 roky.

  46
  Více
Zpět na hlavní kategorii

Najděte rychle, co potřebujete

Nejčastěji hledáte

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*