E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Co je to ekologický zemní plyn?

Alternativní energie Plyn Moderní technologie Životní prostředí
  • Jako ekologický zemní plyn se označuje biometan, který produkují bioplynové stanice.
  • Tento plyn má stejné vlastnosti jako ten běžný, není to ale fosilní palivo.
  • Výroba ekologického zemního plynu je teprve na začátku.

I když je zemní plyn velmi čisté a k životnímu prostředí šetrné palivo, přece jen jde o fosilní zdroj energie. Jeho spalováním vzniká oxid uhličitý, který se negativně podílí na změnách klimatu a přispívá ke globálnímu oteplování. V posledních letech se proto začíná objevovat ekologická varianta zemního plynu. Tu označujeme jako biometan, ekologické CNG nebo právě ekologický zemní plyn.

Ekologický zemní plyn vyrábí bioplynové stanice

Zatímco běžný zemní plyn se těží v ložiscích po celém světě, ekologický zemní plyn se vyrábí v bioplynových stanicích. Ty přeměňují v podstatě jakýkoli organický odpad na plyn a zbytkovou hmotu, která se dál využívá jako dobré hnojivo. Bioplynové stanice běžně vyrábí bioplyn, který následně putuje do takzvané kogenerační jednotky. Tam se okamžitě přemění na elektřinu a teplo. Pokud ale do bioplynové stanice přidáme speciální filtry a další zařízení, bude vyrábět čistý biometan. Jako ekologický zemní plyn ho pak můžeme dodávat do běžné distribuční sítě.

Od běžného plynu ho nerozeznáte

Ekologický zemní plyn se chová stejně jako běžný – fosilní – zemní plyn. To je jeho největší výhoda. Bez problémů na něm uvaříte večeři, aniž byste museli cokoli měnit. S výrobou ekologického zemního plynu se v dnešní době teprve začíná, ale možná ho už brzy budeme denně používat doma i v autech. Přesně jako zelenou elektřinu. A budeme mít lepší pocit, že jsme udělali něco dobrého pro planetu.

Záleží vám na životním prostředí? Začnete využívat zelenou elektřinu od E.ONu. Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů primárně od českých výrobců. A navíc je o deset procent levnější, takže s elektřinou z obnovitelných zdrojů dokonce ušetříte!