E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak se zbavit starých věcí?

  • Nepotřebné věci z vaší domácnosti nemusí končit v koši.
  • Existují speciální kontejnery, charitativní sbírky nebo prodejní bazary, na kterých za vyřazené věci získáte peníze.

Velký úklid domácnosti nebo jen zjištění, že něco už nefunguje a jen překáží. Vytřídění nepotřebných věcí může být součástí pravidelného úklidu nebo náhody. Většina starých věcí ale nemusí končit v koši. Mnoho předmětů může najít své další uplatnění.

Využijte charitativní obchody

Existuje spousta obchodů nebo jednorázových akcí, na nichž se můžete zbavit oblečení, knih, dekorativních doplňků nebo třeba starých CD. Jedním takovým sběrným místem jsou kupříkladu obchody nadace Veronica. Pokud se vám doma nahromadily věci, které už nepotřebujete, ale zároveň si nezaslouží vyhodit, jsou charitativní a nadační obchody ideálním řešením. Stačí si najít pobočku ve vašem blízkém okolí a přinést věci tam. V případě oblečení nebo obuvi jsou ale samozřejmě žádoucí jen vyprané a čisté kousky. Nadace Veronica tyto věci prodává ve svých obchodech, následný výtěžek putuje na ochranu životního prostředí.

 

Pokud máte více času a energie, můžete zkusit staré věci prodat. Nabízejí se například antikvariáty a obchody se starožitnostmi, jež vykupují knihy, historický nábytek, obrazy a cennosti. Velmi populární jsou dnes různé bleší trhy a bazárky. Ty se zaměřují hlavně na oblečení a módní doplňky. Samozřejmě se zde počítá s tím, že se zbavujete spíše věcí, které u vás nenašly využití, a proto jsou v relativně dobrém stavu. Zkuste třeba využít i různé internetové bazary a aukční servery.

Sběrné dvory a kontejnery na elektroniku

Pro starší kousky oblečení nebo jiného textilu je ideální využít kontejnery na textil (často jsou bílé nebo modré). Velkoobjemový odpad a staré elektronické spotřebiče je třeba odvážet do sběrných dvorů, které najdete v každém městě a v některých obcích. Drobnou elektroniku, jako jsou staré fény, žehličky nebo ovladač od televize, stačí vhodit do červeného kontejneru na elektro. Po republice najdete i malé kontejnery na použité baterie, často se nacházejí i v obchodních centrech.