E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Často hledaná témata:

Jak setřit vodou v kuchyni?

Voda Spotřebiče Rodinný rozpočet Úspory vody Tipy a triky

 • Klíčové jsou vodovodní kohoutky - neměly by kapat.
 • Myčka nádobí je zpravidla úspornější než ruční mytí
 • Pokud jej nemáte, instaluje k baterii kvalitní perlátor nebo šetřič vody.

Ačkoli spotřeba vody v Česku stále klesá, možná vás překvapí, kolik litrů této tekutiny denně v průměru využijeme. Například v roce 2017 byla průměrná spotřeba vody v ČR 88,7 litru na osobu a den. Průměrná cena pitné vody v tomto roce byla 37,2 Kč za m3 bez DPH. Roku 2018 vzrostla na 46,6 Kč za m3 a očekává se, že bude růst i nadále. Nejvíce vody spotřebujeme na osobní hygienu, ale ani vody zužitkované v kuchyni není málo.

Jak omezit spotřebu vody v kuchyni a zároveň snížit i své výdaje?

Upravte kohoutky

 • Kohoutky pravidelně kontrolujte a případně vyměňte těsnění. Kapající kohoutky mohou způsobit ztráty 24–54 litrů každý den.
 • Používejte úsporné perlátory, které vytvářejí silnější proud s nižším průtokem vody, a tedy i nižší spotřebou vody (navíc omezí hlučnost kohoutku a provzdušní vodu).

Úspory vody při mytí nádobí

 • Pokud umýváte nádobí ručně, nemyjte ho pod tekoucí vodou, ale napusťte si dřez. Úspornější je však mytí nádobí v myčce.
 • Pokud uvažujete o koupi myčky, vyberte si zařízení v energetické třídě minimálně A++, ideálně A+++.
 • Při nákupu myčky sledujte též průměrnou spotřebu vody. Myčka o šířce 60 cm by měla spotřebovat maximálně 3 360 litrů ročně, myčka o šířce 45 cm pak zhruba 3 080 litrů ročně.
 • Pozornost věnujte i třídě účinnosti sušení – zvolte nejlépe třídu A.
 • Myčku na nádobí pouštějte jen plnou.
 • Před vložením nádobí do myčky z něj opláchněte zbytky jídla a zvolte ekologický režim (ty nejúspornější myčky v tomto programu spotřebují 10 litrů na jedno mytí).
  Spotřeba vody Cena
Mytí nádobí v myčce 10–30 l 0,68–2 Kč
Mytí nádobí ve dřezu 15–40 l 1–2,72 Kč
Mytí nádobí pod tekoucí vodou 20–70 l 1,36–4,75 Kč

Další možné úspory v kuchyni

 • Vodu na pití vychlaďte v ledničce, ať nemusíte odpouštět teplou vodu.
 • Do rychlovarné konvice nalijte pouze tolik vody, kolik budete opravdu potřebovat. Ušetříte tak nejen za vodu, ale hlavně i za elektrickou energii.
TIP

Pojďte s námi změnit svět. Soutěž E.ON Energy Globe každoročně oceňuje nejlepší projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu i energii. Můžete v ní hlasovat a vyhrát hodnotné ceny, anebo rovnou přihlásit nějaký svůj projekt. Více na webu E.ON Energy Globe.

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Domluvte si konzultaci

Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.