E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Často hledaná témata:

Jak setřit vodou v kuchyni?

Voda Spotřebiče Rodinný rozpočet Úspory vody Tipy a triky

 • Klíčové jsou vodovodní kohoutky - neměly by kapat.
 • Myčka nádobí je zpravidla úspornější než ruční mytí
 • Pokud jej nemáte, instaluje k baterii kvalitní perlátor nebo šetřič vody.

Ačkoli spotřeba vody v Česku stále klesá, možná vás překvapí, kolik litrů této tekutiny denně v průměru využijeme. Například v roce 2017 byla průměrná spotřeba vody v ČR 88,7 litru na osobu a den. Průměrná cena pitné vody v tomto roce byla 37,2 Kč za m3 bez DPH. Roku 2018 vzrostla na 46,6 Kč za m3 a očekává se, že bude růst i nadále. Nejvíce vody spotřebujeme na osobní hygienu, ale ani vody zužitkované v kuchyni není málo.

Jak omezit spotřebu vody v kuchyni a zároveň snížit i své výdaje?

Upravte kohoutky

 • Kohoutky pravidelně kontrolujte a případně vyměňte těsnění. Kapající kohoutky mohou způsobit ztráty 24–54 litrů každý den.
 • Používejte úsporné perlátory, které vytvářejí silnější proud s nižším průtokem vody, a tedy i nižší spotřebou vody (navíc omezí hlučnost kohoutku a provzdušní vodu).

Úspory vody při mytí nádobí

 • Pokud umýváte nádobí ručně, nemyjte ho pod tekoucí vodou, ale napusťte si dřez. Úspornější je však mytí nádobí v myčce.
 • Pokud uvažujete o koupi myčky, vyberte si zařízení v energetické třídě minimálně A++, ideálně A+++.
 • Při nákupu myčky sledujte též průměrnou spotřebu vody. Myčka o šířce 60 cm by měla spotřebovat maximálně 3 360 litrů ročně, myčka o šířce 45 cm pak zhruba 3 080 litrů ročně.
 • Pozornost věnujte i třídě účinnosti sušení – zvolte nejlépe třídu A.
 • Myčku na nádobí pouštějte jen plnou.
 • Před vložením nádobí do myčky z něj opláchněte zbytky jídla a zvolte ekologický režim (ty nejúspornější myčky v tomto programu spotřebují 10 litrů na jedno mytí).
  Spotřeba vody Cena
Mytí nádobí v myčce 10–30 l 0,68–2 Kč
Mytí nádobí ve dřezu 15–40 l 1–2,72 Kč
Mytí nádobí pod tekoucí vodou 20–70 l 1,36–4,75 Kč

Další možné úspory v kuchyni

 • Vodu na pití vychlaďte v ledničce, ať nemusíte odpouštět teplou vodu.
 • Do rychlovarné konvice nalijte pouze tolik vody, kolik budete opravdu potřebovat. Ušetříte tak nejen za vodu, ale hlavně i za elektrickou energii.
TIP

Stavíte, či opravujete dům? Zajímá vás problematika úspor energií, solárních technologií, tepelných čerpadel, nebo prostě chcete ušetřit náklady na elektřinu či plyn? Zkuste telefonickou či emailovou konzultaci s našimi energetickými poradci. Konzultace jsou zdarma. Více informací se dozvíte na našich stránkách Energetického poradenství, kde také najdete kontaktní formulář pro zadání dotazu.

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Domluvte si konzultaci

Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.