E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak šetřit vodu na toaletě?

Rodinný rozpočet Voda Úspory vody Tipy a triky
  • Šetřit vodu při splachování toalety není jednoduché, ale jde to.
  • Využijte některého z úsporných systémů splachování, například „WC Stop“.
  • Dále můžete zkusit jednoduchým způsobem modifikovat nádržku splachovadla.

Průměrná čtyřčlenná rodina utratí ročně splachováním toalety zhruba 3 500 Kč. Právě na toaletě se v domácnosti podle statistik spotřebuje nejvíce pitné vody. Objem běžných nádrží činí 6–12 litrů, které jedním spláchnutím odejdou do kanalizace. Ideálním řešením by bylo splachovat použitou nebo dešťovou vodou, ve většině budov to ale bohužel není možné. Snížit množství spotřebované vody můžeme buď pořízením úspornějších splachovacích zařízení, nebo úpravou těch stávajících.

Úsporný systém splachování

Starší systémy spotřebují jedním spláchnutím 9–12 litrů vody, úsporným řešením můžete ušetřit až 40 %. Vybírat můžete ze dvou systémů:

  • Duální systém – Tlačítko splachovacího ventilu je dvojité, velké spotřebuje 6 litrů a malé pouze 3 litry vody.
  • Systém Start stop (někdy označovaný jako WC Stop) – Uživatel spustí a zastaví splachování stlačením tlačítka, maximální objem jednoho spláchnutí je 6 litrů.

Úprava nádrže

Pokud nechcete investovat do nového splachovacího zařízení, stávající systém můžete zefektivnit. Jde to poměrně jednoduše:

  • Save-a-flush – Sáček naplněný silikonovými krystaly, který v nádržce nasákne vodou, a vy tak splachujete menším množstvím vody. Pořizovací cena jednoho sáčku je 125 Kč a výrobce uvádí, že ročně uspoří 8 000 litrů vody (600 Kč).
  • Trik s PET lahví – Levnější obdoba sáčku save-a-flush. Do nádržky splachovadla umístěte 1,5litrovou PET láhev naplněnou vodou. Každé spláchnutí pak ušetří zhruba stejný objem vody. Vyzkoušejte si ale, zda menší objem vody na spláchnutí obsahu toalety stačí.

Pojďte s námi změnit svět. Soutěž E.ON Energy Globe každoročně oceňuje nejlepší projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu i energii. Můžete v ní hlasovat a vyhrát hodnotné ceny, anebo rovnou přihlásit nějaký svůj projekt. Více na webu E.ON Energy Globe.