E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Často hledaná témata:

Jak funguje auto na plyn (CNG)?

Automobil Emise Plyn Investice

  •  Stlačený zemní plyn (CNG) je zkomprimovanou chemickou směsí, která vznikala miliony let hluboko v zemi, přeměnou rostlinných a  živočišných zbytků.
  •  Auto na CNG používá spalovací motor, ve kterém za vysokých teplot uvolňuje a zužitkovává právě energii pravěkých organismů.
  •  Princip je tedy podobný jako ve vozidlech poháněných benzínem a naftou. Ovšem auto na plyn vychází většinou levněji a vypouští do  vzduchu  méně škodlivin. 

RADA

Při výběru nového vozidla věřte aktuálním faktům, nikoli zastaralým informacím a mýtům. Auto na plyn některé řidiče odrazuje kvůli řídké síti plnicích stanic a údajným bezpečnostním rizikům. Ve skutečnosti můžete CNG doplňovat i doma a parkovat lze rovněž v podzemních garážích.

Auto na plyn je poměrně levné a bezpečné

  • Pořizovací ceny vozů na CNG jsou prakticky stejné, jako kdybyste zvolili dieselový pohon srovnatelné kvality. Jízda na stlačený zemní plyn snižuje provozní náklady oproti benzínu a naftě, a to o 30 až 50 %.
  • Auto na CNG můžete tankovat domácí plničkou, která vrátí svoji cenu zhruba po 500 000 najetých kilometrech. Veřejných čerpacích stanic máme v tuzemsku aktuálně více jak stovku a přibývají takový tempem, že koncem příštího roku jich může být už 160.
  • Auto na plyn začíná spalovat svoji pohonnou hmotu až při poměrně vysoké teplotě (přes 500 °C, zatímco nafta a benzín se vzněcují kolem 260 °C).
  • Auto na CNG jezdí relativně šetrně vůči životnímu prostředí. Ve srovnání s benzínovými vozy vypouští méně emisí CO2 (asi o 25 %) i oxidů dusíku (asi o 80 %).
  • Auto na plyn můžete parkovat i v podzemních garážích, pokud splňují bezpečnostní podmínky – například účinné odvětrávání.

Tip: Spočítejte si, kolik peněz ušetří auto na CNG!

TIP

Specializovaná kalkulačka vám srovná stlačený zemní plyn, benzín a naftu. Zadáte jenom základní informace, jako například typ vozidla a pohonné hmoty. Kalkulačka potom vyčíslí, jak ekonomicky a ekologicky je úsporné auto na CNG!

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Domluvte si konzultaci

Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.