Jak funguje auto na plyn (CNG)? 24

Automobil Emise Plyn Investice

  •  Stlačený zemní plyn (CNG) je zkomprimovanou chemickou směsí, která vznikala miliony let hluboko v zemi, přeměnou rostlinných a  živočišných zbytků.
  •  Auto na CNG používá spalovací motor, ve kterém za vysokých teplot uvolňuje a zužitkovává právě energii pravěkých organismů.
  •  Princip je tedy podobný jako ve vozidlech poháněných benzínem a naftou. Ovšem auto na plyn vychází většinou levněji a vypouští do  vzduchu  méně škodlivin. 

RADA

Při výběru nového vozidla věřte aktuálním faktům, nikoli zastaralým informacím a mýtům. Auto na plyn některé řidiče odrazuje kvůli řídké síti plnicích stanic a údajným bezpečnostním rizikům. Ve skutečnosti můžete CNG doplňovat i doma a parkovat lze rovněž v podzemních garážích.

Auto na plyn je poměrně levné a bezpečné

  • Pořizovací ceny vozů na CNG jsou prakticky stejné, jako kdybyste zvolili dieselový pohon srovnatelné kvality. Jízda na stlačený zemní plyn snižuje provozní náklady oproti benzínu a naftě, a to o 30 až 50 %.
  • Auto na CNG můžete tankovat domácí plničkou, která vrátí svoji cenu zhruba po 500 000 najetých kilometrech. Veřejných čerpacích stanic máme v tuzemsku aktuálně více jak stovku a přibývají takový tempem, že koncem příštího roku jich může být už 160.
  • Auto na plyn začíná spalovat svoji pohonnou hmotu až při poměrně vysoké teplotě (přes 500 °C, zatímco nafta a benzín se vzněcují kolem 260 °C).
  • Auto na CNG jezdí relativně šetrně vůči životnímu prostředí. Ve srovnání s benzínovými vozy vypouští méně emisí CO2 (asi o 25 %) i oxidů dusíku (asi o 80 %).
  • Auto na plyn můžete parkovat i v podzemních garážích, pokud splňují bezpečnostní podmínky – například účinné odvětrávání.

Tip: Spočítejte si, kolik peněz ušetří auto na CNG!

TIP

Specializovaná kalkulačka vám srovná stlačený zemní plyn, benzín a naftu. Zadáte jenom základní informace, jako například typ vozidla a pohonné hmoty. Kalkulačka potom vyčíslí, jak ekonomicky a ekologicky je úsporné auto na CNG!

Pomohl vám tento článek?

Mohlo by vás také zajímat

Odborní garanti E.ON Rádce

Napište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat našeho E.ON Rádce, který vám zdarma odpoví.

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.