E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak funguje větrná elektrárna?

Elektřina Rodinný rozpočet Moderní technologie
  •  Jakmile zafouká, roztočí se listy rotoru, které rozpohybují hřídel.
  •  Rotor větrné elektrárny roztáčí generátor a ten vyrábí elektřinu.
  •  Kdybyste chtěli krátce vysvětlit, jak funguje větrná elektrárna, můžeme celý systém přirovnat k obrácené ventilaci.
  •  Místo abychom spotřebovávali elektřinu pro výrobu vzdušného proudění, necháváme vítr, aby elektrickou energii vyráběl.

Větrná elektrárna mění energii větru na energii elektrickou. Klíčovou součástí větrné elektrárny je rotor. Ten se otáčí a přes hřídel pohání generátor elektrické energie. Rotor může mít mnoho podob, nejčastější jsou klasické větrníky, které vypadají jako velká vrtule, ale například Savoniova větrná turbína má podobu rotujícího barelu. Účinnost větrné elektrárny může dosáhnout maximálně 59,3 % (tzv. Betzův limit).

Dobře navržená větrná elektrárna je důležitým obnovitelným zdrojem energie. Co je ale zásadní, dobře doplňuje elektrárny solární. Je to dáno tím, že když svítí slunce, bývá často bezvětří a naopak – když fouká, bývá zataženo.

Záleží vám na životním prostředí? Začnete využívat zelenou elektřinu od E.ONu. Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů primárně od českých výrobců. A navíc je o deset procent levnější, takže s elektřinou z obnovitelných zdrojů dokonce ušetříte!