E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak šetřit vodu v koupelně?

  • Šetřit vodou v koupelně můžete hned několika způsoby. Je možné například instalovat šetřiče vody, které proud ze sprchy či baterie provzdušňují a tím šetří vodu.

  • Plnou vanu lze nahradit rychlou sprchou. Spotřebu vody takto snížíte o více než polovinu.

  • Nenechávejte zbytečně odtékat vodu při čištění zubů a mytí nádobí. Tyto zdánlivé drobnosti vás ročně stojí tisíce korun.

Denní spotřeba vody je podle statistik 100 litrů na člověka. Protože se ceny za vodu rok od roku zvyšují, šetřit vodou už není jen otázkou ekologie, ale především finančních úspor. Kromě dodržování několika jednoduchých pravidel lze ušetřit už jen tím, že necháte opravit kapající kohoutek nebo protékající toaletu.

V každé domácnosti je možné najít spoustu možností pro úsporu energií. Jak jste na tom u vás? Stáhněte si naši brožuru Úsporná domácnost a podívejte, kde a jak můžete doma šetřit elektřinu, plyn i teplo.

V domácnosti používáme vodu k osobní hygieně, mytí nádobí, praní prádla, splachování toalety nebo úklidu. V dnešní době je možné nahradit část pitné vody za dešťovou, čímž lze snížit spotřebu až o 40 %. Dešťovou vodu můžeme použít na splachování toalety nebo praní prádla v pračce.

Několik tipů, jak ušetřit vodu v koupelně:

Sprcha místo vany

Velkou úsporu vody přinese drobná změna životních návyků – místo koupele ve vaně upřednostněte raději sprchování. Sprcha je nejen hygieničtější, ale také znatelně úspornější než běžná koupel ve vaně. Při sprchování totiž snížíte množství spotřebované vody zhruba na polovinu.

Šetřiče vody do každé koupelny

Úsporu vody díky sprchování můžete ještě zvýšit instalací tzv. šetřičů vody. Jde o malá a levná zařízení, která se připevňují na vodovodní baterie. Díky regulaci a provzdušnění průtoku vody šetří spotřebu i finance. Průtok lze většinou nastavit na 6, 8, 10, 12 nebo 14 litrů za minutu. Provzdušnění vody přitom nemá nijak výrazný vliv na účinnost umývání. Šetřiče podle údajů výrobců uspoří až 50 % vody. V praxi bude jejich efekt asi trochu menší, i tak ale docela výrazný.

Soutěž E.ON Energy Globe každoročně oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu i energii. Hlasujte v soutěži o nejlepší projekt a vyhrajte zajímavé ceny. Nebo rovnou nějaký váš nápad do soutěže přihlaste. Více na webu E.ON Energy Globe.

Plná pračka a dešťová voda

Pokud neustále perete jen pár kousků oblečení, váš účet za vodu nebude malý. Z ekologického i ekonomického hlediska je výhodnější zapínat pračku tehdy, až když je její kapacita opravdu naplněna. Pokud zvažujete zásadnější úpravy domácnosti směrem k úsporám vody, je možné začít využívat vodu dešťovou. Ta spolehlivě pokryje spotřebu užitkové vody na praní a splachování toalety. Systémy pro využití dešťové vody v domácnosti nejsou levné, tuto vodu však máte poté zdarma, navíc je možné na tato zařízení získat státní dotaci.

Tekoucí voda je zbytečně drahá

Častým zlozvykem mnoha lidí je nechávat odtékat silný proud vody během čištění zubů nebo mytí nádobí. Právě tyto zdánlivé drobnosti mohou stát hodně peněz. Jako příklad uveďme čištění zubů, které trvá průměrně dvě minuty. Pokud během něj necháte puštěnou vodu, v případě čtyřčlenné rodiny půjde ročně o téměř 30 m3 vody, tedy cca 2 000 korun.