E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Je lepší LPG, nebo CNG?

Automobil Emise Plyn Česká republika Životní prostředí
 • Obě tato paliva mohou pohánět automobil a stojí méně peněz než benzín.
 • Zkapalněný ropný plyn (LPG) znamená nižší vstupní investici při přestavbě vozidla a aktuálně má hustší síť čerpacích stanic. ​
 • Stlačený zemní plyn (CNG) je provozně úspornější a jakostně spolehlivější.
 • Tankování CNG je velmi podobné jako běžné tankování benzinu.
 • ​Pokud vezmeme v úvahu jen cenu paliva, auto na CNG jezdí zhruba za 1 Kč na kilometr. Cena nových aut na CNG je již srovnatelná s auty na naftu. ​

Základní rozdíl mezi LPG a CNG

V obou případech jde o pohon auta plynem. Podívejme se však podrobněji, jaké jsou mezi LPG a CNG rozdíly:

 • LPG je zkapalněný propan-butan, který vzniká při zpracování ropy. Jedná se o zkratka anglického označení Liquefied Petroleum Gas – česky zkapalněný ropný plyn.
 • CNG je stlačený zemní plyn. Zkratka opět pochází z anglického Compressed Natural Gas.  

6 kritérií, podle kterých vyberete LPG, nebo CNG

 1. Levnější je přestavba automobilu na LPG. CNG v tomto ohledu vychází asi o 20 000 korun dráž. Instalace pohonu na CNG stojí kolem 50 000 korun, a navíc omezí zavazadlový prostor.
 2. Nejde ale jen o přestavby aut. Na trhu je už celá řada osobních vozů a dodávek na CNG přímo od výrobců a jejich ceny se od běžných naftových či benzínových verzí příliš neliší. Například Škoda Octavia v provedení na CNG stojí stejně, jako její naftová verze, přičemž náklady na palivo jsou daleko nižší.   
 3. Obě tato paliva jsou levná provozně. Zemní plyn (CNG) vyjde pravděpodobně o několik procent lépe, může stát jenom 1 Kč za kilometrovou jízdu.
 4. Rozdíl mezi LPG a CNG můžeme dále vyčíslit počtem veřejných čerpacích stanic . LPG koupíte asi v 800 tuzemských prodejnách, CNG nabízí v České republice téměř dvě stovky veřejných čerpacích stanic. K dostání jsou také domácí a firemní plničky.
 5. Rozdílná může být také kvalita paliva. Zatímco LPG má proměnlivou jakost, CNG musí odpovídat oktanovému číslu 130. Oktanové číslo vyjadřuje odolnost paliva k samozápalu, čím vyšší číslo, tím lépe.
 6. Jisté bezpečnostní standardy splňuje každé legálně prodávané palivo, ať už používáte benzín, LPG, nebo CNG. Ale stlačený zemní plyn má vyšší teplotu vzplanutí. Navíc je lehčí než vzduch, takže při eventuálním úniku může neškodně zmizet větráním.

Specializovaná kalkulačka vám srovná stlačený zemní plyn, benzín a naftu. Zadáte jenom základní informace, jako například typ vozidla a pohonné hmoty. Kalkulačka potom vyčíslí, jak ekonomicky a ekologicky je úsporné auto na CNG!

Zeptejte se nás

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.