E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON.
Poradí s úsporou energiešetrnou dopravou a mnoha dalšími záležitostmi. 

Je lepší LPG, nebo CNG?

Automobil Emise Plyn Česká republika Životní prostředí

 • Obě tato paliva mohou pohánět automobil a stojí méně peněz než benzín.
 • Zkapalněný ropný plyn (LPG) znamená nižší vstupní investici při přestavbě vozidla a aktuálně má  hustší síť čerpacích stanic. 
 • ​Stlačený zemní plyn (CNG) je provozně úspornější a jakostně spolehlivější.
 • Tankování CNG je velmi podobné jako běžné tankování benzinu.
 • ​Pokud vezmeme v úvahu jen cenu paliva, auto na CNG jezdí zhruba za 1 Kč na kilometr. Cena  nových aut na CNG je již srovnatelná s auty na naftu.
   

EON_Pict_Thermometer_96x96
RADA

Pokud přemýšlíte ekologicky a hledáte perspektivnější pohon, upřednostněte stlačený zemní plyn. Stejně jako LPG, CNG je původně fosilní palivo. Ale jeho vylepšenou verzi vyrábíme také prostřednictvím obnovitelných zdrojů energie.

Základní rozdíl mezi LPG a CNG

Raději ještě podrobněji vyložme samotné hlavní pojmy. Vysvětleme rozdíl mezi LPG a CNG.

 • Při zpracování ropy vznikají plyny propan a butan, které můžeme zkapalnit, a tak dostat LPG (zkratka z anglického Liquefied Petroleum Gas , česky zkapalnělý ropný plyn ).
 • Kolem ložisek „černého zlata“ bývá rovněž energeticky bohatá směs plynných látek, které můžeme zkomprimovat, a tím získat CNG (zkratka z anglického Compressed Natural Gas , česky stlačený zemní plyn ).

6 kritérií, podle kterých vyberete LPG, nebo CNG

 1. Levnější je přestavba automobilu na LPG. CNG v tomto ohledu vychází asi o 20 000 korun dráž. Instalace pohonu na CNG stojí kolem 50 000 korun, a navíc omezí zavazadlový prostor.
 2. LPG, CNG – obě paliva jsou levná provozně. Zemní plyn vyjde pravděpodobně o několik procent lépe, může stát jenom 1 Kč za kilometrovou jízdu.
 3. Rozdíl mezi LPG a CNG můžeme dále vyčíslit počtem veřejných čerpacích stanic . LPG koupíte asi v 800 tuzemských prodejnách, CNG nabízí v České republice více než stovka veřejných čerpacích stanic, ale k dostání jsou také domácí a firemní plničky.
 4. Kvalita paliva vám možná definitivně usnadní rozhodování. Zatímco LPG má proměnlivou jakost, CNG musí odpovídat oktanovému číslu 130. Oktanové číslo vyjadřuje odolnost paliva k samozápalu, čím vyšší číslo, tím lépe.
 5. Jisté bezpečnostní standardy splňuje každé legálně prodávané palivo, ať už používáte benzín, LPG, nebo CNG. Ale stlačený zemní plyn má vyšší teplotu vzplanutí. Navíc je lehčí než vzduch, takže při eventuálním úniku může neškodně zmizet větráním.
 6. Srovnejme také životnost plynového systému a lahví uvnitř vozidla. V případě CNG dosáhneme 20 let, v případě LPG pouze 10 let.
EON_Pict_Thermometer_96x96
TIP

Specializovaná kalkulačka vám srovná stlačený zemní plyn, benzín a naftu. Zadáte jenom základní informace, jako například typ vozidla a pohonné hmoty. Kalkulačka potom vyčíslí, jak ekonomicky a ekologicky je úsporné auto na CNG!

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Odborní garanti
E.ON Rádce

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Poraďte se s energetickým poradcem

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem. Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.