E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Často hledaná témata:

Kde může být domácí kompostárna?

Odpad Životní prostředí Etika

  •  Domácí kompostárna potřebuje jen kontakt s půdou, vlhko, teplo a dostatečný přísun vzduchu.
  •  Jde o volně ležící hromady, podomácku vyrobené nádoby nebo profesionální kompostér.
  •  Organický odpad můžete využívat samostatně či společně se sousedy, u rodinného domu anebo třeba v paneláku.

Domácí kompost a komunitní kompostárna

Každý nemá zahradu, aby mohl shromažďovat biologický odpad venku na volné hromadě, případně v dřevěné ohrádce. Ovšem kompostárna může příjemně vonět zeminou také uvnitř domácnosti. Nádobu vyrobíte buďto svépomocí, anebo kupte profesionální řešení. Malý domácní kompostér stojí řádově stokoruny, nádoba pro širší sousedskou pospolitost vyjde na tisícikoruny.

RADA

Kompostéry bývají nejčastěji plastové nebo kovové. Umělohmotné provedení má vyšší trvanlivost. Plechové kompostéry nejsou vhodné, protože dobře vedou teplo a kompost pak rychle chladne. V otočných nádobách můžete hmotu snáze promíchávat, a tím uspíšit její zrání. Recyklujete výkaly? Pamatujte, že kvůli likvidaci parazitů musejí projít takzvaným horkým stadiem, kdy několik dnů dosahuje teplota aspoň 60 °C!

Mikroorganismy promění na úrodnou půdu zbylou zeleninu a ovoce, čajové pytlíky, skořápky nebo zahradní odpady. Ovšem kompostárna není vhodným místem pro chemicky ošetřené, byť jinak biologicky rozložitelné látky! Aspoň jednu stranu nechejte otevírací, abyste mohli kompost kypřit či vybírat zralou část.

TIP

Každoročně v dubnu probíhá akce Ukliďme Česko. Desetitisíce dobrovolníků čistí tuzemskou krajinu, aby naše domovina prokoukla. Projekt uspěl v soutěži E.ON Energy Globe Award ČR.

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Domluvte si konzultaci

Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.