E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jaké jsou náklady na provoz větrání s rekuperací tepla?

Teplo Spotřebiče Moderní technologie Investice
  •  Aktivní větrání s rekuperací tepla zvedá účet za elektřinu zhruba o 1 000 Kč až 2 500 Kč ročně. Tyto náklady však vyvažuje úspora za teplo.
  •  Výhodnost investice spočívá především ve zdravotním přínosu, protože získáte nepřetržitý přísun čerstvého vzduchu.

Výkon a účinnost rekuperace, cena a návratnost

Výhodný výrobek může stát hodně peněz, ale musí přinést ještě větší benefit – buďto finančně, anebo svojí dokonalou funkčností. Pamatujme, že člověk potřebuje každou hodinu aspoň 15 kubických metrů, ale raději 25 kubíků čerstvého vzduchu! Velikosti domácnosti a počtu jejích obyvatel musí odpovídat výkon rekuperace. Cena je důležité, ale jen dílčí kritérium.

Větrání s rekuperací zvedá účet za elektřinu zhruba o 1 000 Kč až 2 500 Kč ročně. Přesněji řečeno, například za hodinový příkon 50 W zaplatíte kolem 20 haléřů. S rezervou berme deklarovanou životnost systému, pokud stejně dlouho netrvá záruční doba rekuperace.

Cena dále souvisí s účinností celého systému vyjadřovaná procenty. Účinnost rekuperace přitom značí, kolik tepla z odpadního vzduchu se předá čerstvému vzduchu, který je přiváděn do místnosti.  Jako dobrá ze považuje hodnota 60 %, velmi kvalitní systémy pak nabídnou účinnost cca 80 %. 

Roční náklady na elektřinu, kterou provoz aktivního větracího systému s rekuperací tepla spotřebuje, vám ale vyváží nižší náklady na teplo. Jinak řečeno větrání s rekuperací sice spotřebuje nějakou elektřinu, ale zase daleko víc ušetříte za teplo, které byste jinak protopili.   

V domě či bytě s aktivním větráním se lépe dýchá

Výhodnost investice do aktivního větracího systému spočívá především ve zdravotním přínosu, protože získáte nepřetržitý přísun čerstvého vzduchu a navíc bez zbytečných tepelných ztrát. Obyvatelé domu, v nichž je tento systém instalován často uvádějí, že se jim lépe dýchá, lépe spí a jsou méně unavení. I tato pozitivní hlediska je proto nutné v úvahách nad pořízením relativně drahého zařízení, jakým aktivní větrací systém s rekuperací tepla je, zohlednit.   

Záleží vám na životním prostředí? Začnete využívat zelenou elektřinu od E.ONu. Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů primárně od českých výrobců. A navíc je o deset procent levnější, takže s elektřinou z obnovitelných zdrojů dokonce ušetříte!