E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

K čemu slouží solární plachta?

Voda Teplo Moderní technologie Fotovoltaika
  •  Solární plachta plave na hladině bazénu a přitom zachytává sluneční záření.
  •  Přes den ohřívá vodu, během noci zpomaluje její ochlazování. 
  •  Solární plachta dokazuje, že obnovitelné zdroje energie můžeme využívat levně, účinně a užitečně.
  •  Efektivitu určuje materiál, tloušťka a barva.

Solární plachta je bublinková tepelně-izolační fólie, většinou používaná na venkovních bazénech. Svojí modrou nebo černou barvou dobře absorbuje energii slunečního záření a následně ohřívá vodu. Současně pomáhá udržet příjemnou teplotu bazénu a zachycuje nečistoty. Solární plachta dále snižuje odpařování vody a bazénové chemie, takže šetří náklady na provoz koupaliště.

Pro ohřev vody bývá nejúčinnější průhledná plachta a tmavé dno bazénu.

Výhody tepelně-izolační fólie

  • Solární plachta ohřívá vodu, takže prodlužuje sezónu koupání.
  • Majitelům bazénů zpříjemní především chladnější letní dny.
  • Tepelně-izolační fólie v ideálním případě zakrývá celou plochu bazénu, takže zachycuje padající listí a nečistoty, čímž pomáhá s úklidem.
  • Pokud chcete zadržet teplo uvnitř nádrže během noci, pokryjte hladinu bublinkovou fólií.

Černé a modré solární plachty

Tmavé oblečení dokáže pod horkým letním sluncem pořádně přitopit už tak dost namáhanému lidskému organismu. Správně odvozujete, že více slunečního záření absorbuje černá solární plachta, menších zisků dosahuje modrá fólie. Nepřímo úměrná bývá životnost. Černá solární plachta o stejné tloušťce pravděpodobně doslouží dříve než modrá, právě kvůli vyšší námaze.

Pozor na bazénovou chemii, i tady všeho moc škodí. Pokud obsah chlóru překročí hranici 0,3 – 0,5 mg/ l, může materiál tepelně-izolační fólie poškodit a snížit její životnost. 

Lépe poslouží silnější solární plachta z polyethylenu

Užitné vlastnosti závisejí především na druhu materiálu. K dostání jsou solární plachty vyrobené z dobře známého polyvinylchloridu (PVC), ale kvalitnější bývá polyethylen (PE). Vyberte kulatou, oválnou, nebo hranatou fólii, tak aby dostatečně pokrývala celou plochu bazénu. Dávejte pozor, jestli solární plachta obsahuje účinný UV stabilizátor, který prodlužuje životnost. Roli hraje také mechanická námaha (šetrné zacházení) a tloušťka materiálu. 180 mikrometrů neboli mikronů (tisícin milimetru) vydrží zhruba dva roky, 500 mikronů vydrží až 12 let!

Trvanlivost materiálu dále prodloužíte vhodný zacházením. Solární plachta strádá přetahováním přes hrany bazénu a skládáním, takže zvažte přikoupení speciálního navijáku (rolu). Fólii potom elegantně navinete a uskladníte.

Záleží vám na životním prostředí? Začnete využívat zelenou elektřinu od E.ONu. Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů primárně od českých výrobců. A navíc je o deset procent levnější, takže s elektřinou z obnovitelných zdrojů dokonce ušetříte!