Jaká je adekvátní cena tepelného čerpadla? 19

Elektřina Teplo Spotřebiče Investice Rodinný rozpočet

  •  Ceny tepelných čerpadel se pohybují od 25 000 do 350 000 Kč.
  •  Výhodou jsou ale nízké provozní náklady.
  •  Oproti konvenčním zdrojům tepla, jako jsou třeba plynové kotle nebo elektrické přímotopy, tepelné čerpadlo ušetří více než polovinu nákladů na  vytápění. 

Cena tepelného čerpadla je různá

K nejlevnějším tepelným čerpadlům patří typ vzduch/vzduch . Náklady šetří nejen při svém provozu, ale už při instalaci. Na rozdíl od tepelných čerpadel využívajících energii země nebo vody odpadají vícenáklady s provedením podzemního vrtu . Tepelné čerpadlo vzduch/vzduch ale v porovnání s ostatními typy vykazuje nižší účinnost. Využít ho můžete jen k vytápění, nikoli k ohřevu vody. Za relativně nízkou cenu lze pořídit tepelné čerpadlo vzduch/voda , protože ani v tomto případě není třeba realizovat podzemní vrt nebo plošný kolektor.

Orientační ceny tepelných čerpadel včetně montáže

  1. Vzduch/vzduch 25 000 až 40 000 Kč
  2. Vzduch/voda 200 000 až 250 000 Kč
  3. Voda/voda 250 000 až 350 000 Kč
  4. Země/voda 250 000 až 350 000 Kč

Co ovlivňuje cenu tepelných čerpadel

  • Zdroj energie , který využívají. Například tepelná čerpadla, která si berou energii ze vzduchu, jsou levnější, protože jejich instalace nevyžaduje realizaci vrtu.
  • Topný faktor , protože čím vyšší účinnost tepelné čerpadlo vykazuje, tím vyšší jeho cena může být. Samozřejmě je ale při provozu efektivnější , a proto se brzy navrátí investice.
  • Značka a výrobce, protože odlišné společnosti uvádějí na trh různé výrobky. Tepelná čerpadla je možné pořídit i v různých akčních nabídkách za výhodnější cenu.
RADA

Na tepelná čerpadla je možné už několik let získat dotace z programu Nová zelená úsporám. Ekologické zdroje energie podporují i tzv. kotlíkové dotace, které motivují domácnosti vyměňovat staré kotle za nové a úsporné zdroje.

Kdy se vrátí investice do tepelného čerpadla?

Výše ceny, za kterou tepelné čerpadlo pořídíte, je jedním z faktorů, který ovlivňuje návratnost investice. Ceny tepelných čerpadel v posledních 10 letech klesly a u běžných domů stojí instalace této technologie kolem 200 000 korun.

Pokud domácnost na vytápění potřebuje 20 000 kWh ročně, zaplatila by za vytápění elektrickými přímotopy 54 000 Kč (při průměrné ceně 2,7 Kč/kWh v distribuční sazbě D45d). Díky tepelnému čerpadlu klesne spotřeba o 13 000 kWh. Domácnost proto za provoz tepelného čerpadla zaplatí 21 000 Kč (při průměrné ceně 3 Kč/kWh v distribuční sazbě D56d). Úspora dosahuje v tomto případě 33 000 Kč ročně a investice do tepelného čerpadla se tak vrátí za 6 let.

TIP

Vybíráte tepelné čerpadlo a chcete doma začít co nejdříve šetřit na vytápění? Nemáte našetřený dostatečně velký obnos na pořízení tepelného čerpadla? Společnost E.ON vám zprostředkuje nákup kvalitních a účinných tepelných čerpadel Vaillant na splátky s jedinečnou slevou. Spočítejte si výši splátek a prohlédněte si detail nabídky.

Pomohl vám tento článek?

Mohlo by vás také zajímat

Odborní garanti E.ON Rádce

Napište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat našeho E.ON Rádce, který vám zdarma odpoví.

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.