E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jaké dotace lze získat na tepelné čerpadlo?

Tepelná čerpadla Rodinný rozpočet
  • Domácnosti mohou využít dotační program Nová zelená úsporám.
  • Letos lze ještě využít i Kotlíkové dotace.
  • Pro získání vyšší dotace je nutné dům také zateplit.

Pokud zvažujete koupi tepelného čerpadla, zahrňte do ekonomických kalkulací také možnost získání dotace. Příspěvek od státu může být při splnění různých podmínek i poměrně štědrý – pokud se vám například ještě podaří získat kotlíkovou dotaci, můžete ušetřit až téměř 130 000 Kč. Státní dotace může podle některých odborníků snížit ekonomickou návratnost investice do tepelného čerpadla na zhruba 5–7 let. S vyřízením dotace vám může pomoci dodavatelská firma nebo energetický poradce.

Chcete modernizovat topení v domě? Poohlížíte se po novém plynovém kotli nebo tepelném čerpadle? Podívejte se na náš tematický web věnovaný tepelné technice

Nová zelená úsporám a dotace na tepelná čerpadla - pouze pro firmy

V rámci programu Nová zelená úsporám se dotacemi na tepelná čerpadla zabývá oblast podpory C – efektivní využití zdrojů energie. Dotace Nová zelená úsporám jsou nastaveny tak, aby se žadatelům nejvíce vyplatilo udělat co nejkomplexnější opatření ke snížení energetické náročnosti svého domu. O dotaci na na nový zdroj tepla – tedy i tepelné čerpadlo – ale mohou v současnosti v rámci Nové zelené úsporám žádat pouze firmy. Výše dotací najdete v následující tabulce.

Druh tepelného čerpadla

Dotace se současným zateplením domu

Dotace bez zateplení

Voda–voda

100 000 Kč

80 000 Kč

Země–voda

100 000 Kč

80 000 Kč

Vzduch–voda

75 000 Kč

60 000 Kč

Kotlíkové dotace

Pokud chcete tepelným čerpadlem nahradit starý kotel na tuhá paliva, můžete využít oblíbených kotlíkových dotací. Dotace je poměrně velkorysá, protože na tepelné čerpadlo lze získat až 127 500 Kč nebo přesněji až 85 % uznatelných nákladů do výše 150 000 Kč. Nevýhodou Kotlíkových dotací je obrovský zájem, dotace se tak zdaleka nedostanou na všechny žadatele. Kotlíkové dotace rozdělují jednotlivé kraje, termín podávání žádostí je nutné pečlivě hlídat a s podáním příliš neotálet.

Kupujete nový kotel nebo tepelné čerpadlo a chcete získat Kotlíkovou dotaci? Zkuste to s námi. Máme 98% úspěšnost!

Více informací najdete na našem specializovaném webu.