E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Co jsou to emisní třídy kotlů a k čemu jsou dobré?

Tipy pro vytápění Pro podnikatele Teplo Životní prostředí Moderní technologie
  • Emisní třídy kotlů nám ukazují, jak moc kotel na tuhá paliva „kouří”.
  • Je jich celkem 5. Kotel 5. třídy kouří nejméně, a je tedy nejekologičtější.
  • Od září 2022 budou moct fungovat jen kotle 3. a vyšší emisní třídy.
  • Některé staré kotle nemají emisní třídu určenou vůbec. Od září 2022 je bude potřeba taky nahradit moderním nízkoemisním zdrojem tepla.

Pokud máte kotel na dřevo, pelety nebo uhlí, možná vám pojem emisní třída něco říká. Kotle na tuhá paliva se totiž rozdělují do několika tříd – podle toho, kolik škodlivin jejich emise obsahují.

Emisních tříd rozlišujeme celkem 5. Nejhorší je 1. emisní třída, nejlepší 5. Ta označuje velmi čistý a ekologický kotel. Přesnou specifikací jednotlivých tříd se tady nebudeme zabývat. Dá se ale zjednodušeně říct, že čím vyšší má kotel emisní třídu, tím méně kouří.

Emisní třídu kotle je dobré znát ze dvou důvodů:

  • Máte přehled, jak moc váš kotel znečišťuje ovzduší.
  • Víte, jestli kotel na tuhá paliva budete moct v budoucnu dál využívat, nebo vás čeká jeho výměna.

Informace o emisní třídě kotle obvykle najdete v technické dokumentaci nebo vám je poskytne dodavatel či výrobce.

Pro bližší představu se podívejte dál, které kotle dostanou zelenou.

Chcete modernizovat topení v domě? Poohlížíte se po novém plynovém kotli nebo tepelném čerpadle? Podívejte se na náš tematický web věnovaný tepelné technice

Staré kotle bez emisní třídy vyrobené do roku 2000        

Pokud máte kotel vyrobený před rokem 2000, nejspíš nemá určenou žádnou emisní třídu.  Do září 2022 ho tak budete muset vyměnit za nový. Dobrou zprávou ale je, že nový kotel bude nejen šetrnější k životnímu prostředí, ale i levnější na provoz.    

Kotle s datem výroby mezi lety 2000 a 2012

V tomto období se vyráběly kotle 1., 2. a 3. emisní třídy. Podívejte se proto do technické dokumentace, případně kontaktujte výrobce. Pokud váš kotel spadá do 3. emisní třídy, můžete ho v klidu používat dál. Kotle 1. a 2. emisní třídy ale musíte nejdéle v září 2022 nahradit novým kotlem nebo třeba tepelným čerpadlem.

Kotle s datem výroby po roce 2012

Pokud máte doma kotel na tuhá paliva, který není starší než 8 let, můžete si oddechnout. Nejspíš totiž splňuje podmínky 3., 4. nebo nejvyšší 5. emisní třídy. Máte tedy doma kvalitní a ekologický zdroj tepla, který můžete bez problémů dál používat. Ani tak ale nezapomínejte na pravidelné revize kotle každé dva roky.

Záleží vám na životním prostředí? Začnete využívat zelenou elektřinu od E.ONu. Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů primárně od českých výrobců. A navíc je o deset procent levnější, takže s elektřinou z obnovitelných zdrojů dokonce ušetříte!