E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak vytápět firmu či kanceláře peletami?

Pro podnikatele Tipy pro vytápění Životní prostředí Teplo
  • Pelety jsou poměrně levný a ekologický zdroj energie. Poslouží k vytápění drobných provozoven, hotelů, penzionů i kanceláří.

  • Obvykle se spalují v peletovém kotli. Moderní kotle na pelety jsou účinné a lze je pohodlně ovládat i regulovat.

  • Pelety je vhodné nakupovat ve větším množství – ideálně na celou topnou sezónu. Je ovšem nutné zařídit jejich skladování.

Pokud chcete vytápět peletami, je vhodné do budovy instalovat kotel na pelety. Ten je na toto palivo uzpůsoben a nabídne nesrovnatelně větší uživatelský komfort než třeba starší kotle na uhlí. Moderní peletové kotle nabízejí třeba zapalovací automatiku, díky níž se samy spustí. Ovládání a regulace kvalitních kotlů na pelety jsou často srovnatelné s kotli plynovými.

Často je možné je ovládat i na dálku pomocí mobilního telefonu, tabletu či počítače, různě časovat jejich zapnutí, případně využívat i regulaci výkonu na základě počasí. Ceny kvalitních peletových kotlů se pohybují okolo 10 000 Kč. Konkrétní cena však závisí na výkonu, možnostech regulace, přikládacím mechanismu a dalších parametrech.

Chcete modernizovat topení v domě? Poohlížíte se po novém plynovém kotli nebo tepelném čerpadle? Podívejte se na náš tematický web věnovaný tepelné technice

Výkon kotle by měl odpovídat celkovým tepelným ztrátám budovy. Výrobci proto nabízejí mnoho výkonových variant od menších kotlů pro nízkoenergetické domy až po velké kotle pro větší provozy. Pro vytápění kanceláří nebo třeba různých reprezentativních a společenských prostor se mohou hodit také peletová krbová kamna. Ta mají většinou integrovaný zásobník na pelety, automatické zapalování a možnost napojení na termostat. Jde o pěkný doplněk interiéru a zároveň účinné a ekologické vytápění.

Nakupování pelet a zásobníky

Vytápění peletami s sebou nese nutnost jejich skladování. Z ekonomického hlediska je totiž pelety vhodné nakupovat v letním období a ve větším množství najednou. Pelety je možné koupit v tunovém balení v big bagu (opravdu velký vak pro převoz většího množství pelet) či si je nechat přivést v cisterně. V každém případě je nutné vyčlenit na jejich skladování suchou místnost. Přikládání se pak řeší jednou za čas doplněním zásobníku u kotle. Větší peletové kotle pak mohou mít šnekový dopravník, který přikládá palivo rovnou ze skladovací místnosti.

Pojďte s námi změnit svět. Soutěž E.ON Energy Globe každoročně oceňuje nejlepší projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu i energii. Můžete v ní hlasovat a vyhrát hodnotné ceny, anebo rovnou přihlásit nějaký svůj projekt. Více na webu E.ON Energy Globe.