E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jaké jsou výhody kotle na tuhá paliva?

Tipy pro vytápění Alternativní energie Teplo
  • Největší výhodou kotlů na tuhá paliva jsou nízké náklady na provoz. Palivové dřevo je poměrně levné.
  • Ve starších kotlích můžete bez problémů spalovat jak uhlí, tak i dřevo nebo dřevní pelety. Moderní kotle jsou většinou určené pouze na dřevo či pelety.
  • Moderní kotle na dřevní pelety se umějí samy zapálit a palivo automaticky přikládají ze zásobníku.
  • Pokud máte starý kotel, můžete na pořízení nového dostat štědrou dotaci.

Levný provoz

Pokud chcete topit levně, kotel na tuhá paliva může být dobrým řešením. Obzvlášť, pokud máte po ruce zdroj palivového dříví. Palivo, ať už dřevo, nebo dřevní pelety, se vyplatí kupovat předem a nejlépe v létě. Během léta jsou totiž ceny tuhých paliv nejnižší. Nevýhodou tuhých paliv je ale nutnost jejich skladování. Na dřevo, uhlí či pelety musíte mít prostor.

Pojďte s námi změnit svět. Soutěž E.ON Energy Globe každoročně oceňuje nejlepší projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu i energii. Můžete v ní hlasovat a vyhrát hodnotné ceny, anebo rovnou přihlásit nějaký svůj projekt. Více na webu E.ON Energy Globe.

Kotle na tuhá paliva jsou ekologické

Moderní kotle na tuhá paliva – hlavně ty, které spalují dřevo či pelety – patří mezi ekologické zdroje tepla. Díky dobře vyřešenému spalování a přikládání mají nízké emise. Spalováním dřeva a pelet navíc nepřispíváte ke vzniku skleníkového efektu, neboť se nejedná o fosilní paliva.

Kotlíkové dotace pomáhají s financováním

Financování nového kotle vám mohou velmi usnadnit i známé Kotlíkové dotace. Je ale potřeba vzít v úvahu, že se tyto dotace poskytují na modernizaci, a je tedy nutné již vlastnit kotel starý. Vlastnictví starého kotle pak dokladujete při podávání žádosti fotografií a prohlášením. Kotlíkové dotace jsou ale poměrně velkorysé. Na nákup kotle a jeho instalaci můžete získat i více než 120 000 Kč.

Rychlá návratnost investice

Moderní automatický kotel na tuhá paliva obvykle topí velice efektivně. Jeho řídicí jednotka přesně dávkuje potřebné množství paliva, a kotel pak neustále pracuje v optimální provozní teplotě. Díky tomu jsou tyto kotle velmi účinné a jejich ekonomická návratnost poměrně rychlá. Většinou se hovoří o návratnosti investice okolo 5–7 let.

Komfort ovládání a regulace

I kotle na tuhá paliva zpravidla nabízejí pokročilé možnosti ovládání, včetně časování, monitoringu, řízení výkonu nebo ekvitermní regulace. Lze je proto snadno integrovat i do různých systémů chytré domácnosti. Kotel tak můžete třeba ovládat na dálku pomocí webového rozhraní nebo mobilního telefonu. Výrobci uvádějí, že komfort ovládání moderních automatických kotlů na tuhá paliva si nijak nezadá s ovládáním plynových kotlů nebo tepelných čerpadel. Jen popel občas musíte vynést sami.