E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Často hledaná témata:

Co znamená rosný bod v souvislosti se stavbami?

  • Rosný bod ve zdivu je zásadním faktorem pro tepelně-izolační parametry domu.

  • Je to teplota, při níž dochází k maximálnímu nasycení vzduchu vodními parami, které už vzduch nedokáže absorbovat.

  • Při dosažení rosného bodu se vodní pára ve vzduchu zkondenzuje na vodu.

Rosný bod je teplota, při níž dochází k maximálnímu nasycení vzduchu vodními parami, a ty se tak začnou kondenzovat do podoby vodních kapek. Kondenzovaná voda pak většinou začne zdivo ničit. Na teplotu rosného bodu má vliv hlavně absolutní vlhkost vzduchu. Čím je vzduch vlhčí, tím je k tomu, aby se voda udržela ve formě vodních par, zapotřebí vyšší teplota. Dobrým příkladem je koupelna, kde se mohou začít mlžit relativně chladnější skleněné plochy a zrcadla i při vyšší teplotě a vysoké vlhkosti vzduchu způsobené třeba sprchováním.

Ke kondenzaci vody ve zdivu vlivem dosažení teploty rosného bodu dochází nejčastěji v zimě. V nezateplených budovách určitá míra kondenzace vlhkosti ve stěnách příliš nevadí a počítá se s ní. V zateplených budovách by ale voda ve zdivu mohla dělat problémy. Typickým případem je zdivo obložené pouze malou vrstvou pěnového polystyrenu, který zeď nedostatečně tepelně izoluje (rosný bod zůstává ve zdivu a vodní pára se zde koncentruje) a zároveň ji parotěsně uzavře.

TIP

Za pouhé 3 měsíce můžete mít svůj vlastní nízkoenergetický, nebo rovnou pasivní dům. Získejte úspornou dřevostavbu v ideální velikosti, ceny začínají kolem 1,5 milionu korun včetně DPH!

Vhodnou prevencí proti kondenzaci vlhkosti ve zdivu je správný návrh zateplení a využívání provětrávaných fasád. S nežádoucí vlhkostí zdiva si lépe poradí také difuzně otevřené (prostupné pro vodní páru) izolační materiály, jako je minerální vlna nebo dřevovláknité desky.

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Domluvte si konzultaci

Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.