E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Co znamená rosný bod v souvislosti se stavbami?

  • Rosný bod ve zdivu je zásadním faktorem pro tepelně-izolační parametry domu.

  • Je to teplota, při níž dochází k maximálnímu nasycení vzduchu vodními parami, které už vzduch nedokáže absorbovat.

  • Při dosažení rosného bodu se vodní pára ve vzduchu zkondenzuje na vodu.

Rosný bod je teplota, při níž dochází k maximálnímu nasycení vzduchu vodními parami, a ty se tak začnou kondenzovat do podoby vodních kapek. Kondenzovaná voda pak většinou začne zdivo ničit. Na teplotu rosného bodu má vliv hlavně absolutní vlhkost vzduchu. Čím je vzduch vlhčí, tím je k tomu, aby se voda udržela ve formě vodních par, zapotřebí vyšší teplota. Dobrým příkladem je koupelna, kde se mohou začít mlžit relativně chladnější skleněné plochy a zrcadla i při vyšší teplotě a vysoké vlhkosti vzduchu způsobené třeba sprchováním.

Ke kondenzaci vody ve zdivu vlivem dosažení teploty rosného bodu dochází nejčastěji v zimě. V nezateplených budovách určitá míra kondenzace vlhkosti ve stěnách příliš nevadí a počítá se s ní. V zateplených budovách by ale voda ve zdivu mohla dělat problémy. Typickým případem je zdivo obložené pouze malou vrstvou pěnového polystyrenu, který zeď nedostatečně tepelně izoluje (rosný bod zůstává ve zdivu a vodní pára se zde koncentruje) a zároveň ji parotěsně uzavře.

Ušetřete s námi i tisíce korun ročně za energie a požádejte si o nezávaznou nabídku dodávek energií. Všechno "papírování" vyřešíme za vás!

Vhodnou prevencí proti kondenzaci vlhkosti ve zdivu je správný návrh zateplení a využívání provětrávaných fasád. S nežádoucí vlhkostí zdiva si lépe poradí také difuzně otevřené (prostupné pro vodní páru) izolační materiály, jako je minerální vlna nebo dřevovláknité desky.