E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Co je to wattmetr a k čemu vám bude doma dobrý?

Chytrá domácnost Úspory energií Úspory elektřiny
  • Wattmetrem snadno změříte aktuální spotřebu elektrické energie u různých domácích spotřebičů.
  • Jedná se o poměrně levné, ale užitečné zařízení. Jeho ovládání je jednoduché.
  • Chytrý wattmetr dokáže i spočítat, kolik vás provoz elektrického spotřebiče stojí peněz.
  • Wattmetr běžně zakoupíte například v prodejnách s elektrosoučástkami.

Wattmetr je zařízení, které měří aktuální spotřebu energie uváděnou ve wattech (W). Snadno si tak můžete zjistit, jakou spotřebu mají vaše elektrické spotřebiče v domácnosti. Obvykle se jedná o malé zařízení s displejem a několika nastavovacími tlačítky, které zapojíte mezi elektrickou zásuvku a zástrčku spotřebiče.

Po spuštění pak wattmetr ukazuje nejen aktuální spotřebu elektřiny ve wattech, ale též dokáže zjistit spotřebu elektřiny v čase, obvykle v kilowatthodinách. U většiny wattmetrů si navíc můžete nastavit také cenu za kilowatthodinu a přístroj vám pak může vyhodnocovat spotřebu přímo v korunách.

Používání běžných wattmetrů je velmi jednoduché a měření s nimi nevyžaduje žádné elektrotechnické znalosti. Před jeho použitím je ale samozřejmě dobré si pečlivě prostudovat návod. Důležitý je například údaj o rozsahu měření – nejčastěji od 2 do zhruba 3 500 W. Dražší wattmetry zpravidla nabízejí větší rozsah měření a možnost měření dalších elektrických veličin, jako je napětí a proud.

Svoji hodnotu má spotřeba, ale také úspora. S elektřinou od nás můžete za dva roky ušetřit až 11 756 Kč. Podívejte se jak.