E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak vypadá provoz energeticky úsporné domácnosti?

  • Za energeticky úspornou domácnost můžeme považovat takovou, která energiemi zbytečně neplýtvá a využívá co nejvíce možností, jak ušetřit.
  • V takové domácnosti najdeme úsporné spotřebiče a žárovky, kvalitně zateplená okna i stěny domu.
  • Součástí úsporného hospodaření s energiemi je i využívání výhodných tarifů, které lze vyjednat s dodavatelem.

Klíčem k energetickým úsporám je důsledné využívání spotřebičů s nízkými energetickými nároky. Důležitý je také energeticky šetrný provoz domácnosti, vhodné návyky a drobné úpravy životního stylu. Platí to zejména pro úspory energií v koupelně a kuchyni.

Základem jsou úsporné spotřebiče

Energetické štítky, které již nesmějí na většině elektrických spotřebičů chybět, vám pomohou při výběru toho nejúspornějšího. Obecně platí, že pro ušetření v domácnosti je dobré nakupovat spotřebiče minimálně v energetické třídě A++, u větších spotřebičů, jako je třeba lednice nebo pračka, se doporučuje A+++. Pořizovací cena těchto spotřebičů je sice o něco vyšší, ale při jejich užívání se vám postupně vrátí. Platí to zejména pro lednice a mrazáky. Ty se totiž většinou na spotřebě elektřiny v domácnosti podílejí nejvíce.

Pro osvětlení domácnosti je výhodné důsledně používat LED světla, ať už ve formě LED žárovek, pásků, nebo bodových reflektorů. LED osvětlení je totiž ve srovnání s klasickými žárovkami mnohokrát úspornější.

Se snížením energetické náročnosti vytápění může pomoci třeba výměna kotle. Například moderní plynový kondenzační kotel může být ve srovnání se starým kotlem na plyn až o čtvrtinu úspornější. Investice do kondenzačního plynového kotle se vám díky jeho úspornému provozu rychle vrátí.    

Důležité je zbytečně neplýtvat

Pokud mluvíme o energetickém hospodaření v domácnosti, patří sem i šetření vodou. Pro ty, kteří se chtějí chovat šetrně k peněžence i přírodě, platí několik jednoduchých zásad, jak doma s vodou nakládat. Například při mytí nádobí nebo čištění zubů nenecháváme jen tak puštěnou vodu. V případě, že nám tohle dělá problém, je vhodné pořídit perlátory, neboli šetřiče vody, jež při spuštění mísí vodu se vzduchem, čímž zabraňují jejímu plýtvání. Pokud zapínáme myčku nebo pračku, dáváme si pozor, aby byla dostatečně naplněná.

Na pravidelné revize plynového kotle už nemusíte myslet. S tarifem Komplet plyn je zařídíme  a zaplatíme za vás!

Výhodné energetické tarify

Každý dodavatel energií má ve své nabídce k dispozici výhodné tarify. Váš výběr by se měl řídit podle toho, čemu dáváte v domácnosti přednost a jak energie využíváte. Můžete upřednostnit rovněž různé výhodné aktuální nabídky. Pokud máte dvoutarifní sazbu, snažte se spotřebu (typicky praní či žehlení) plánovat co nejvíce na dobu platnosti nízkého tarifu.

Pojďte s námi změnit svět. Soutěž E.ON Energy Globe každoročně oceňuje nejlepší projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu i energii. Můžete v ní hlasovat a vyhrát hodnotné ceny, anebo rovnou přihlásit nějaký svůj projekt. Více na webu E.ON Energy Globe.

Kvalitní zateplení budovy může ušetřit tisíce korun

Dnes se již běžně staví nízkoenergetické či pasivní domy, jejichž náklady na běžný provoz jsou  minimální. U těchto staveb je kladen velký důraz na kvalitní zateplení, izolaci, těsnící okna a dveře. Pokud bydlíte ve starší budově a chcete efektivně snížit energetické náklady, možností je mnoho. Podle typu a stáří domu lze vyměnit okna, dveře nebo zateplit fasádu či jiná místa, kterými uniká teplo. Mnohé lidi může odradit finanční stránka takové rekonstrukce. Nyní je ale možné žádat o státní příspěvek z dotačního programu Nová zelená úsporám, který je určen přesně pro tyto opravy či pro výstavbu energeticky úsporných domů. Náklady na rekonstrukci domu se vám ale díky energetickým úsporám vrátí.

Zeptejte se nás

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.