E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Často hledaná témata:

Co je dobré vědět o klimatizaci?

  • Klimatizace mohou v domácnosti posloužit k ochlazení nebo i vytápění interiéru.

  • Fungují podobně jako tepelné čerpadlo.

  • Klimatizace se často označují zkratkou AC (Air Conditioning).

  • Klimatizace se rozdělují na kompaktní a dělené.

Základní princip fungování klimatizace spočívá v nasávání čerstvého venkovního vzduchu, který je upraven a následně vypuštěn do obytného prostoru domácnosti či kanceláře. Vzduch je hnán několika filtry, kde je upravena jeho teplota i vlhkost. Na straně interiéru vypouští ventilátor vzduch studený, na stranu druhou odchází vzduch teplý.

Klimatizace se rozlišují na kompaktní a dělené (splitové). Kompaktní klimatizační jednotka má všechnu technologii umístěnou v jedné skříni a obvykle jde o přenosný typ klimatizace. Naopak dělená klimatizace obsahuje vnitřní a vnější jednotku s kompresorem. Aby to nebylo tak jednoduché, existují ještě klimatizace typu multisplit. Ty umožňují připojit několik vnitřních jednotek k jedné vnější. Dělené klimatizace jsou zpravidla účinnější a energeticky efektivnější.

Jaké klimatizace jsou k dispozici a kolik stojí?

Klimatizace můžeme rozdělit také na mobilní a nástěnné. Mobilní mají tu výhodu, že je lze dle aktuální potřeby přesouvat z místnosti do místnosti. Nevýhodou je jejich slabší výkon, který se pohybuje mezi 2 000 až 3 500 W. Často jsou rovněž hlučné a energeticky náročné. Energetická spotřeba se samozřejmě odvíjí od velikosti klimatizované místnosti. Čím větší je, tím vyšší je spotřeba klimatizace. Pokud pořízení klimatizace teprve zvažujete, je třeba myslet na to, že s jejím používáním se vám zcela jistě zvýší účet za elektřinu. Výkon klimatizací, jež se umisťují napevno, se pohybuje v rozmezí od 2 500 do 5 000 W.

TIP

Zdá se vám, že platíte zbytečně moc za elektřinu? Spočítejte si na naší kalkulačce, kolik můžete ročně ušetřit!  

Pořizovací cena klimatizace je obvykle od 13 do 100 tisíc korun. Kromě výkonu rozhoduje o ceně i design a značka. Mezi uznávané, ale dražší značky klimatizací patří LG, Panasonic nebo Airwell. Při nákupu se kromě ceny a výkonu zaměřte i na délku poskytované záruky a energetický štítek. Jako majitelé klimatizace se dále budete potýkat s drobnými servisními náklady, protože každé klimatizační zařízení vyžaduje též pravidelnou údržbu. Nejčastěji jde o výměnu filtrů.

Klimatizace může také vytápět a čistit vzduch

Moderní klimatizační zařízení mohou rovněž vytápět interiér. Výhodou takového řešení je úsporný provoz, protože klimatizace je vlastně tepelné čerpadlo, které vám poskytne několikrát více tepelné energie, než činí jeho elektrický příkon. Vytápění klimatizací má ale i své nevýhody. Tou hlavní je nepříjemné proudění vzduchu a hlučnost.

Výrobci též rádi zdůrazňují, že jejich klimatizace „čistí vzduch“. Moderní klimatizační zařízení totiž mají dobré filtry a vzduch zároveň ionizují. O filtr se však musíte starat a pravidelně jej měnit.

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Domluvte si konzultaci

Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.