E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Často hledaná témata:

Může mít panelový dům větrací systém s rekuperací tepla?

Moderní technologie Jak ušetřit na energii Investice Stavební úpravy

  • Instalace centrálního větrání s rekuperací tepla je v panelových domech velmi výhodná a žádoucí.
  • V praxi se ale centrální větrací jednotky do panelových domů bohužel moc často neinstalují.
  • Lidé v bytech obecně větrají málo.
  • Dobrým řešením mohou být malé lokální větrací jednotky, které zajistí čerstvý vzduch třeba v ložnici.

Revitalizace panelových domů se často zaměřuje jen na zateplení fasády, střechy a na výměnu starých oken a vchodových dveří. Je to trochu škoda, protože radikálnější rekonstrukcí je možné z panelového domu získat energeticky velmi úsporný, a přitom komfortní dům.

Centrální větrání panelových domů

Jedním z kroků k velké úspoře nákladů na teplo bývá také instalace centrálního větracího systému se zpětným získáváním (rekuperací) tepla. Centrální větrací systém se je schopen postarat o větrání všech bytů v domě a zajišťuje jak odvod teplého vydýchaného vzduchu, tak přívod vzduchu čerstvého. V praxi by tak v bytech ani nebylo nutné větrat otevíráním oken.

Výhodou instalace centrálního větrání v panelových domech je též snadná dostupnost šachty se stoupačkami, kudy už často nějaké vzduchové potrubí vede. Většinou jde ale o zastaralé nebo nefunkční větrání, které mělo za úkol výměnu vzduchu na toaletách a v koupelnách a rovněž i odvod z kuchyňských digestoří.

V bytech větráme málo

Ačkoli tomu podmínky doslova nahrávají, centrální větrací systémy s rekuperací tepla se v panelových domech příliš často neinstalují. Lidé je prostě nechtějí nebo o jejich výhodách nevědí. Na vině jsou i finanční náklady na celý systém.

Podle odborníků však v bytech obecně větráme málo. V dobře zatepleném domě s novými těsnými okny by se přitom mělo při pobytu dvou osob v místnosti intenzivně větrat zhruba každé dvě hodiny. V opačném případě roste v bytě koncentrace oxidu uhličitého (CO2), což se pak projevuje zvýšenou únavou obyvatel a bolestmi hlavy.

Vhodným řešením může být lokální větrací jednotka, jež do místnosti přivádí čerstvý vzduch otvorem v obvodové stěně. Lokální větrací jednotka má většinou i malý výměník pro rekuperaci tepla a je možné ji ovládat třeba na základě údajů z čidla koncentrace CO2. V takovém případě se větrání spustí jen tehdy, máte-li v místnosti vydýchaný vzduch.

TIP

Stavíte, či opravujete dům? Zajímá vás problematika úspor energií, solárních technologií, tepelných čerpadel, nebo prostě chcete ušetřit náklady na elektřinu či plyn? Zkuste telefonickou či emailovou konzultaci s našimi energetickými poradci. Konzultace jsou zdarma. Více informací se dozvíte na našich stránkách Energetického poradenství, kde také najdete kontaktní formulář pro zadání dotazu.

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Domluvte si konzultaci

Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.