E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Může mít panelový dům větrací systém s rekuperací tepla?

Moderní technologie Jak ušetřit na energii Investice Stavební úpravy
  • Instalace centrálního větrání s rekuperací tepla je v panelových domech velmi výhodná a žádoucí.
  • V praxi se ale centrální větrací jednotky do panelových domů bohužel moc často neinstalují.
  • Lidé v bytech obecně větrají málo.
  • Dobrým řešením mohou být malé lokální větrací jednotky, které zajistí čerstvý vzduch třeba v ložnici.

Revitalizace panelových domů se často zaměřuje jen na zateplení fasády, střechy a na výměnu starých oken a vchodových dveří. Je to trochu škoda, protože radikálnější rekonstrukcí je možné z panelového domu získat energeticky velmi úsporný, a přitom komfortní dům.

Centrální větrání panelových domů

Jedním z kroků k velké úspoře nákladů na teplo bývá také instalace centrálního větracího systému se zpětným získáváním (rekuperací) tepla. Centrální větrací systém se je schopen postarat o větrání všech bytů v domě a zajišťuje jak odvod teplého vydýchaného vzduchu, tak přívod vzduchu čerstvého. V praxi by tak v bytech ani nebylo nutné větrat otevíráním oken.

Výhodou instalace centrálního větrání v panelových domech je též snadná dostupnost šachty se stoupačkami, kudy už často nějaké vzduchové potrubí vede. Většinou jde ale o zastaralé nebo nefunkční větrání, které mělo za úkol výměnu vzduchu na toaletách a v koupelnách a rovněž i odvod z kuchyňských digestoří.

V bytech větráme málo

Ačkoli tomu podmínky doslova nahrávají, centrální větrací systémy s rekuperací tepla se v panelových domech příliš často neinstalují. Lidé je prostě nechtějí nebo o jejich výhodách nevědí. Na vině jsou i finanční náklady na celý systém.

Podle odborníků však v bytech obecně větráme málo. V dobře zatepleném domě s novými těsnými okny by se přitom mělo při pobytu dvou osob v místnosti intenzivně větrat zhruba každé dvě hodiny. V opačném případě roste v bytě koncentrace oxidu uhličitého (CO2), což se pak projevuje zvýšenou únavou obyvatel a bolestmi hlavy.

Vhodným řešením může být lokální větrací jednotka, jež do místnosti přivádí čerstvý vzduch otvorem v obvodové stěně. Lokální větrací jednotka má většinou i malý výměník pro rekuperaci tepla a je možné ji ovládat třeba na základě údajů z čidla koncentrace CO2. V takovém případě se větrání spustí jen tehdy, máte-li v místnosti vydýchaný vzduch.

Záleží vám na životním prostředí? Začnete využívat zelenou elektřinu od E.ONu. Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů primárně od českých výrobců. A navíc je o deset procent levnější, takže s elektřinou z obnovitelných zdrojů dokonce ušetříte!