E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Víte, že noční proud neexistuje?

Úspory elektřiny Elektřina Spotřebiče Teplo
  •  Označení „noční proud“ je dílem historie. Již neexistuje a nahradily jej dvoutarifní sazby elektřiny.
  •  O dvoutarifní sazbu můžete požádat u svého distributora elektřiny – musíte však elektřinou vytápět ohřívat vodu nebo dobíjet elektromobil.
  •  V době platnosti nízkého tarifu mohou levnou elektřinu využívat i vaše další spotřebiče, nejen například kotel či bojler. 
  •  Levný tarif se zapíná centrálně pomocí technologie HDO (hromadné dálkové ovládání). Vše funguje automaticky.
  •  O platnosti nízkého tarifu se dozvíte na webových stránkách svého distributora, můžete si je také nechat posílat emailem.

Označení levnější energie jako „noční proud“ vzniklo na základě skutečnosti, že byl u dříve používaných sazeb nízký tarif zapínán převážně v nočních hodinách. I dnes běží nízký tarif často právě v noci, ačkoliv u řady sazeb je nízký tarif přepínán i v průběhu dne v závislosti na předpokládaném zatížení sítě či odlehčení sítě.

Jak získat dvoutarifní sazbu elektřiny a využívat „noční proud“?

O dvoutarifní sazbu můžete požádat svého distributora elektrické energie. Musíte však splnit požadované podmínky – zejména využívat elektřinu pro vytápění nebo ohřev teplé vody. Dvoutarifní sazbu si dnes mohou sjednat i majitelé elektromobilů.

Při žádosti o dvoutarifní sazbu je nutné doložit, že máte doma zapojený například elektrický bojler, tepelné čerpadlo či akumulační kamna. Tyto spotřebiče navíc musí být nastaveny tak, aby pracovaly jen v době platnosti nízkého tarifu. Všechna nastavení pak musíte při žádosti doložit revizní zprávou. Jakmile však dvoutarifní sazbu získáte, mohou nízký tarif využívat všechny další elektrické spotřebiče v domácnosti.

Svoji hodnotu má spotřeba, ale také úspora. S elektřinou od nás můžete za dva roky ušetřit až 11 756 Kč. Podívejte se jak.

Jak se přepíná vysoký a nízký tarif?

Přepínání mezi nízkým a vysokým tarifem je řízeno centrálně díky technologii HDO  -  hromadného dálkového ovládání. Uživatel dvoutarifní sazby musí být vybaven přijímačem HDO, který spíná patřičné elektrické okruhy a také přepne měření na elektroměru. Odborníci většinou doporučují elektrický rozvod s přijímačem HDO vybavit také dobře viditelnou kontrolkou, která vás na platnost nízkého tarifu upozorní.

Trvání nízkého tarifu určuje dodavatel. Nízký tarif může v závislosti na parametrech dvoutarifní sazby běžet 8 až 22 hodin denně. O ceně tarifu rozhoduje kromě dodavatele i den v týdnu, roční období a účel, ke kterému jste dvoutarifní sazbu získali.

Přesné informace o časech nízkého tarifu zjistíte přímo u svého dodavatele. Informovat se můžete na jeho webových stránkách nebo zákaznické lince.

Při provozu bojleru pro ohřev vody můžete dostat dvoutarifní distribuční sazbu D25d, kdy získáte po část dne (8 hodin denně) levnější elektřinu v rámci nízkého tarifu (dříve noční proud). Kontaktujte nás, poradíme vám s konkrétním postupem!

Zeptejte se nás

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.