E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Víte, že noční proud neexistuje?

  •  Označení „noční proud“ je dílem historie. Již neexistuje a nahradily jej dvoutarifní sazby elektřiny.
  •  O dvoutarifní sazbu můžete požádat u svého distributora elektřiny – musíte však elektřinou vytápět ohřívat vodu nebo dobíjet elektromobil.
  •  V době platnosti nízkého tarifu mohou levnou elektřinu využívat i vaše další spotřebiče, nejen například kotel či bojler. 
  •  Levný tarif se zapíná centrálně pomocí technologie HDO (hromadné dálkové ovládání). Vše funguje automaticky.
  •  O platnosti nízkého tarifu se dozvíte na webových stránkách svého distributora, můžete si je také nechat posílat emailem.

Označení levnější energie jako „noční proud“ vzniklo na základě skutečnosti, že byl u dříve používaných sazeb nízký tarif načítán převážně v nočních hodinách. I dnes bývá nízký tarif často registrován právě v noci, ačkoliv u řady sazeb je nízký tarif přepínán i v průběhu dne v závislosti na předpokládaném zatížení sítě či odlehčení sítě.

Jak získat dvoutarifní sazbu a využívat „noční proud“?

O dvoutarifní sazbu můžete požádat svého distributora elektrické energie. Musíte však splnit požadované podmínky – zejména využívat elektřinu pro vytápění nebo ohřev teplé vody. Dvoutarifní sazbu si dnes mohou sjednat i majitelé elektromobilů.

Při žádosti o dvoutarifní sazbu je nutné doložit, že máte doma zapojený například elektrický bojler, tepelné čerpadlo či akumulační kamna. Tyto spotřebiče navíc musí být nastaveny tak, aby pracovaly jen v době platnosti nízkého tarifu. Všechna nastavení pak musíte při žádosti doložit revizní zprávou. Jakmile však dvoutarifní sazbu získáte, mohou nízký tarif využívat všechny další elektrické spotřebiče v domácnosti.

Jak se přepíná vysoký a nízký tarif?

Přepínání mezi nízkým a vysokým tarifem je řízeno centrálně díky technologii HDO  -  hromadného dálkového ovládání. Uživatel dvoutarifní sazby musí být vybaven přijímačem HDO, který spíná patřičné elektrické okruhy a také přepne měření na elektroměru. Odborníci většinou doporučují elektrický rozvod s přijímačem HDO vybavit také dobře viditelnou kontrolkou, která vás na platnost nízkého tarifu upozorní.

Trvání nízkého tarifu určuje dodavatel. Nízký tarif může v závislosti na parametrech dvoutarifní sazby běžet 8 až 22 hodin denně. O ceně tarifu rozhoduje kromě dodavatele i den v týdnu, roční období a účel, ke kterému jste dvoutarifní sazbu získali.

Přesné informace o časech nízkého tarifu zjistíte přímo u svého dodavatele. Informovat se můžete na jeho webových stránkách nebo zákaznické lince.

EON_Pict_Thermometer_96x96
TIP

Při provozu bojleru pro ohřev vody můžete dostat dvoutarifní distribuční sazbu D25d, kdy získáte po část dne (8 hodin denně) levnější elektřinu v rámci nízkého tarifu (dříve noční proud). Kontaktujte nás, poradíme vám s konkrétním postupem!

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Odborní garanti
E.ON Rádce

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Poraďte se s energetickým poradcem

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem. Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Zavřít

Usnadněte si život s aplikací Energie24

Vyřiďte své požadavky ihned z Vašeho mobilu.
Zavřít

Usnadněte si život s aplikací Energie24

Vyřiďte své požadavky ihned z Vašeho mobilu.