E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Víte, že noční proud neexistuje?

Úspory elektřiny Elektřina Spotřebiče Teplo
  • Označení „noční proud“ se používalo v minulosti. Dneska mluvíme o dvoutarifních sazbách elektřiny.
  • O dvoutarifní sazbu můžete požádat svého distributora – elektřinou ale musíte topit, ohřívat vodu nebo dobíjet elektromobil.
  • Když běží nízký tarif, můžou levnou elektřinu využívat i další spotřebiče, nejen kotel nebo bojler. 
  • Nízký tarif se zapíná centrálně pomocí technologie HDO neboli hromadného dálkového ovládání. Všechno funguje automaticky.
  • Kdy platí nízký tarif, se dozvíte na webových stránkách svého distributora. Případně si tyto informace můžete nechat posílat e-mailem.

Distributoři elektřiny dřív nízký tarif zapínali hlavně v noci. Proto se levnější elektřině říkalo „noční proud”.  I dneska běží nízký tarif často právě v noci, řada sazeb ho ale nabízí i během dne. Vždycky záleží na předpokládaném zatížení sítě.

Jak získáte dvoutarifní sazbu elektřiny a začnete využívat „noční proud?

O dvoutarifní sazbu požádejte svého distributora. Musíte ale doložit, že elektřinou topíte nebo ji používáte na ohřev vody. Distributor po vás bude chtít i revizní zprávu, která dokazuje, že elektrický bojler, tepelné čerpadlo nebo akumulační kamna pracují jen v době nízkého tarifu. Dvoutarifní sazbu si můžou sjednat i majitelé elektromobilů. Jakmile sazbu získáte, nízký tarif můžou využívat všechny elektrické spotřebiče ve vaší domácnosti.

Jak se přepíná vysoký a nízký tarif?

Přepínání mezi nízkým a vysokým tarifem řídí centrálně distributor díky technologii HDO – hromadného dálkového ovládání. Vy jako uživatel musíte mít doma přijímač HDO.  Ten spíná patřičné elektrické okruhy a přepne měření na elektroměru. Není od věci elektrický rozvod s přijímačem HDO vybavit kontrolkou, která vás na platnost nízkého tarifu upozorní.

Kdy bude platit nízký tarif, určuje distributor elektřiny. Může běžet 8 až 22 hodin denně. O ceně tarifu rozhoduje kromě dodavatele i den v týdnu, roční období a účel, ke kterému jste dvoutarifní sazbu získali.

Přesné informace o časech nízkého tarifu zjistíte přímo u svého distributora. Informovat se můžete na jeho webových stránkách nebo zákaznické lince.

Při provozu bojleru pro ohřev vody můžete dostat dvoutarifní distribuční sazbu D25d, kdy získáte po část dne (8 hodin denně) levnější elektřinu v rámci nízkého tarifu (dříve noční proud). Kontaktujte nás, poradíme vám s konkrétním postupem!