Máte správnou sazbu elektrické energie?

  1. Distribuční sazby elektřiny se dělí na jednotarifní a dvoutarifní.
  2. Jednotarifní sazby jsou určené hlavně pro domácnosti s nízkou spotřebou.
  3. Dvoutarifní sazby využijí ti, kdo elektřinou topí, ohřívají vodu nebo třeba dobíjí elektromobil.
  4. Správnou volbou sazby a využíváním nízkého tarifu můžete ušetřit náklady za elektřinu.

Máte správnou sazbu elektrické energie? Většina lidí jen matně tuší, kolik zaplatí za jednu kilowatthodinu elektřiny a jakou distribuční sazbu elektrické energie jejich domácnost využívá. Přitom vhodným výběrem distribuční sazby lze ušetřit dost peněz. Například v nejpoužívanější sazbě elektřiny pro domácnosti s nízkou spotřebou vás jedna kWh vyjde téměř na 6 korun, zatímco v nízkém tarifu u sazby D25d i na méně než polovinu. Pojďme se na problematiku distribučních sazeb elektrické energie podívat trochu podrobněji.

Jednotarifní a dvoutarifní sazby

Distribuční sazby elektrické energie lze rozdělit na dvě základní kategorie:
  • Jednotarifní sazby – ty jsou určené pro domácnosti, které elektřinu potřebují hlavně pro svícení a provoz běžných spotřebičů. Typicky jde o byty v domě napojeném na centrální zásobování teplem, v nichž lidé vaří na plynovém sporáku.
  • Dvoutarifní sazby – ty využijí hlavně domácnosti, které elektřinou topí, ohřívají vodu nebo třeba dobíjí elektromobil. Dvoutarifní se jmenují proto, že umožňují spotřebovávat elektřinu za zvýhodněnou cenu v nízkém tarifu a energii za běžnou cenu v tarifu vysokém. Nízký a vysoký tarif zapíná distributor elektřiny dálkově. Pokud využíváte dvoutarifní sazbu, máte zároveň dvoutarifní elektroměr – ten měří spotřebu jak v nízkém, tak ve vysokém tarifu. Časy platnosti nízkého tarifu určuje distributor a pro distribuční území společnosti EGD je najdete tady. V aplikaci Distribuce si můžete nastavit oznámení, které vás upozorní, kdykoliv se tento čas změní. Časy platnosti nízkého tarifu pro své odběrné místo zjistíte taky v aplikaci Energie24.

Jednotarifní sazby elektřiny

SazbaCena za kWhPaušální poplatek za rezervovaný příkon
D01d – většinou pro místa s minimálním odběrem jako jsou například garáže, chaty nebo stavby
VyššíNižší
D02d – běžná spotřeba v domácnosti (není zde el. topení ani bojler)
NižšíVyšší

Dvoutarifní sazby elektřiny

Pokud budete elektřinou ohřívat vodu, nejspíš využijete některou z dvoutarifních sazeb. Může to být třeba sazba D25d, s níž získáte 8 hodin nízkého tarifu denně. Musíte mít ale revizní zprávu o správném zapojení bojleru tak, aby ohříval vodu jen v době, kdy běží nízký tarif. Také dvoutarifních sazeb je více a liší se hlavně počtem hodin nízkého tarifu, výší poplatku a cenami za kWh.

Distribuční sazby a odpovídající typy spotřeby elektřiny

Typ spotřebyVhodná sazbaPočet hodin nízkého tarifu
Běžný provoz domácnosti v bytě
D01d nebo D02d
0
Ohřev vody elektřinou
D25d8
Vytápění elektřinou, klimatizace za účelem vytápění
D25d nebo D57d8 nebo 20
Provoz tepelného čerpadla
D57d20
Dobíjení elektromobilu – jeho vlastnictví je nutné doložit
D27d8

Cesta k úsporám - odložený start

Pokud máte dvoutarifní sazbu, můžete nízký tarif, a tedy i levnou elektřinu využít nejen pro vytápění a ohřev vody, ale také pro provoz všech dalších elektrických spotřebičů. A právě zde je ten největší prostor pro úspory elektřiny – takzvaný odložený start. Pokud doma třeba naplníte pračku, nemusíte ji hned zapínat, ale prostě počkejte na dobu, kdy nízký tarif poběží. Možné je to i u dalších spotřebičů – myčky, sušičky… Obvykle to poznáte podle toho, že se na bojleru rozsvítí světélko, které signalizuje ohřev vody. Je také možné si nechat od elektrikáře zapojit do rozvaděče kontrolku, která vás o jeho platnosti bude informovat. Případně si aktuální platnost nízkého a vysokého tarifu snadno zjistíte na stránkách vašeho distributora elektřiny, tady je uvádí distributor EG.D.

Podobným způsobem můžete řídit také klimatizaci, myčku nádobí, čerpadlo a další elektrické spotřebiče. Ale zejména takové,  jejichž činnost nepotřebujete okamžitě, a můžete proto počkat na vhodnou chvíli. Zkrátka ovládat takto kávovar by asi nemělo moc smysl.

Kdy je vhodné zvážit změnu distribuční sazby elektřiny

Ve zkratce se dá říct, že o změnu sazby žádá zákazník ve chvíli, kdy se zásadním způsobem změnil způsob využívání elektřiny. Například:

  • Změnili jste technologii vytápění a ohřevu vody,
  • pořídili jste si elektromobil,
  • pořídli jste si energeticky náročné spotřebiče – dílenské stroje, klimatizaci, tepelné čerpadlo atd.

Budeme vaším spolehlivým dodavatelem

Jsme tu pro všechny, kdo chtějí mít jistotu spolehlivé dodávky elektřiny a plynu. S přechodem k nám vám pomůžeme a zařídíme i veškerou potřebnou administrativu. Tak pojďme na to! 

Chci k E.ONu

Mohlo by vás také zajímat:

Co je to zelená elektřina?

Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů. S dodavatelem energií, jako je například E.ON, si můžete domluvit, že vám bude tuto elektřinu dodávat.
Víc najdete tady

Jak funguje odběr zelené elektřiny?

Elektřina je jen jedna a ve vašich zásuvkách se při odebírání zelené elektřiny nic nemění.
Víc najdete tady

Jak moc obnovitelné zdroje prodraží elektřinu?

V každé kilowatthodině elektřiny automaticky platíte příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady