Jak moc je tepelné čerpadlo hlučné?

  1. Tepelná čerpadla vydávají hluk, kvalitní zařízení vás ale svým zvukem příliš neobtěžují.
  2. V technické dokumentaci k tepelnému čerpadlu hledejte položku akustický tlak a vzdálenost v metrech, k níž se hodnota vztahuje.
  3. Klíčové je umístění tepelného čerpadla tak, aby svým hlukem co nejméně obtěžovalo obyvatele domácnosti.
  4. Hlučnost kvalitních tepelných čerpadel je při běžném provozu srovnatelná třeba s myčkou nádobí.

Ať už chcete, nebo nechcete, tepelné čerpadlo bude vždy zdrojem nějakého hluku. Ačkoli se výrobci často chlubí nízkou hodnotou hluku svých produktů, pravdu většinou ukáže až nasazení tepelného čerpadla v praxi. Měření intenzity hluku totiž není úplně jednoduchá záležitost, což poskytuje nepoctivým dodavatelům možnost s těmito hodnotami různě „kreativně pracovat“.

Důležité je přitom vědět, že stupnice měření hluku je logaritmická. Znamená to, že při každém zvýšení hlučnosti o 3 dB se intenzita hluku zvýší o 100 %, tedy na dvojnásobek. Platí to i obráceně, a výrobci proto při optimalizaci hlučnosti často bojují o každý dB.

Není hluk jako hluk

V technických údajích k tepelným čerpadlům navíc v souvislosti s hlukem najdete různé veličiny. Může jít o akustický výkon – absolutní hodnotu intenzity hluku, která ale nic nevypovídá o slyšitelné hlučnosti a je určena hlavně pro odborníky. Směrodatnější hodnotou je pak akustický tlak. Ten lépe vypovídá o tom, jak bude zařízení opravdu hlučné, ale jeho naměřené hodnoty jsou závislé na vzdálenosti. Pokud tedy výrobce uvádí hlučnost tepelného čerpadla, vždy je nutné se zeptat na vzdálenost, v níž byla tato hodnota naměřena.

Pozor také na frekvenční složení hluku. Hlukem nejvíce obtěžují ta zařízení, která vydávají tón (zjednodušeně řečeno v jejich hluku převažuje určitá frekvence). Takový hluk pak může obtěžovat i při mnohem nižší intenzitě. Naopak šum lidské psychice tolik nevadí.

Záleží na typu tepelného čerpadla

Moderní a kvalitní tepelná čerpadla by vás hlukem příliš obtěžovat neměla. Hlučnost vnějších jednotek se pohybuje třeba i okolo 41 až 42 dB, což je srovnatelné třeba s myčkou nádobí. Platí také, že čím intenzivněji kompresor tepelného čerpadla pracuje (například v době mrazů i v případě tepelného čerpadla typu vzduch-voda), tím je celé zařízení hlučnější.

Aby svým hlukem příliš neobtěžovalo, mělo by být tepelné čerpadlo umístěno v technické místnosti nebo co nejdále od obytných prostor. Pozor rovněž na kotvení zařízení ke stěnám, což může do konstrukce domu přenášet vibrace. Vnější jednotku také neumísťujte do rohů stěn a příliš blízko k oknům domu.

Stáhněte si brožuru o úsporách

Naše brožura vás provede úsporami v domácnosti místnost po místnosti. Zjistíte, jak šetřit energiemi v kuchyni, koupelně nebo v ložnici. Určitě máme tip i pro vás, tak pojďte do toho!

Stáhnout brožuru

Mohlo by vás také zajímat:

Jaké výhody má podlahové vytápění?

Podlahové vytápění zajišťuje pohodlí v interiéru a komfort příjemně teplé podlahy.
Víc najdete tady

Jaké jsou technologie úsporného vytápění

Při výběru myslete na to, jakou energii využíváte, jak ji v budově rozvádíte a jakou teplotu interiéru vyžadujete.
Víc najdete tady

Jak regulovat vytápění v domácnosti?

Nejčastějším způsobem regulace je instalace termostatických ventilů a termostatických hlavic.
Víc najdete tady