Kolik stojí tepelné čerpadlo vzduch-voda

 1. Využívá energii z okolního vzduchu k vytápění a ohřevu vody.
 2. Jde o nejrozšířenější typ tepelných čerpadel.
 3. V ČR jsou ideální podmínky pro provoz.

Proč je to důležité

Vzduch je nejdostupnějším zdrojem energie po celý rok. Pomocí tepelného čerpadla vzduch-voda ušetříte velké množství peněz za vytápění domácnosti a ohřev užitkové vody. Jeho pořízení je dražší, ale lze na něj čerpat státní dotace. Investice se navíc v průběhu několika let vrátí.

Co je dobré vědět

Průměrná cena za pořízení čerpadla vzduch-voda je okolo 270 000 korun. Státní dotace pokrývá 80 000 korun z celkové částky. Investice se ale vrátí asi za 6 až 8 let, protože ušetříte energie a k tomu nemusíte vynakládat téměř žádné úsilí a finance na provoz čerpadla. 

Šetřete na topení s tepelným čerpadlem 

Díky tepelnému čerpadlu můžete ušetřit až 70 % nákladů na vytápění. Společně vhodné čerpadlo vybereme, my vám na něj pomůžeme získat dotaci, a nakonec zařídíme i jeho instalaci.

Chci tepelné čerpadlo

Náklady na vytápění jsou oproti plynovému topení poloviční. Spotřeba energie je u tepelného čerpadla například o 8 000 kWh nižší a nižší je i roční částka za vytápění - o 28 000 Kč nebo i více.

Běžná roční spotřeba domácnosti v rodinném domě:

 • Spotřeba energie: 20 000 kWh
 • Cena elektřiny: 3,50 Kč za kWh
 • Distribuční sazba: D45d
 • Roční náklady na elektřinu: 70 000 KčPřesně spočítat úsporu a ekonomickou návratnost tepelné techniky je poměrně obtížné. Záleží totiž vždy na konkrétním případě, hlavně na místních podmínkách, technických parametrech zařízení atd. Naše výpočty proto vždy berte s rezervou – slouží opravdu jen pro základní orientaci.

Roční spotřeba stejné domácnosti s tepelným čerpadlem:

 • Spotřeba energie: 12 000 kWh
 • Cena elektřiny: 3,50 Kč za kWh
 • Distribuční sazba: D57d
 • Roční náklady na elektřinu: 42 000 KčPřesně spočítat úsporu a ekonomickou návratnost tepelné techniky je poměrně obtížné. Záleží totiž vždy na konkrétním případě, hlavně na místních podmínkách, technických parametrech zařízení atd. Naše výpočty proto vždy berte s rezervou – slouží opravdu jen pro základní orientaci.

Tepelné čerpadlo

Tepelná čerpadla jsou téměř bezúdržbová. Vlastně jen sami vyčistíte filtr, před zimou odvzdušníte radiátory a jednou ročně se kontroluje správná těsnost.

Mohlo by vás také zajímat:

Jaké výhody má podlahové vytápění

Podlahové vytápění zajišťuje pohodlí v interiéru a komfort příjemně teplé podlahy.
Víc najdete tady

Jaké jsou technologie úsporného vytápění

Nejvíce úsporné je tepelné čerpadlo, které z jedné kWh elektřiny vyrobí několik kWh tepla.
Víc najdete tady

Jak regulovat vytápění v domácnosti

Nejčastějším způsobem regulace je instalace termostatických ventilů a termostatických hlavic.
Víc najdete tady