Jaká je ekonomická návratnost tepelného čerpadla

  1. Tepelné čerpadlo je úsporné a ekologické.
  2. Investice do tepelného čerpadla se vrátí do 10 let.
  3. Každý rok výrazně ušetříte za energie.

Proč je to důležité

Než se pustíte do investice na pořízení tepelného čerpadla, je nutné si vypočítat její návratnost. To bude určitě několik let trvat, ale zároveň se vám každý rok výrazně uleví při placení účtenek za odběr energií. Tepelné čerpadlo je mnohem úspornější, než elektrický přímotop nebo plynové spotřebiče.

Různé typy čerpadel se dají využít pro různé typy domácností. Ne všude lze udělat hluboký vrt pro čerpadlo země-voda nebo pro každý dům využít čerpadlo vzduch-vzduch. Nechte si poradit od profesionálních firem, které vám pomohou i s papírováním kvůli dotacím.

Jaká bude návratnost za investici, to záleží na typu čerpadla, tedy zdroje pro získávání energie (vzduch, voda, země) nebo topném faktoru. Topný faktor ukazuje poměr spotřebované elektrické energie k vyrobené tepelné energii. I když se to zdá zvláštní, tak čím vyšší topný faktor, tím nižší je spotřeba a tedy i náklady na výrobu tepla. 

Topný faktor Vyrobené teplo Spotřeba elektřiny Náklady na výrobu tepla
2 10 000 kWh 5 000 kWh 15 000 Kč
4 10 000 kWh 2 500 kWh 7 500 Kč

Návratnost se jednoduše vypočítá z částky za pořízení a instalaci zařízení, kterou vydělíte každoroční úsporou v provozu domácnosti. Cena za tepelná čerpadla lehce klesá, navíc si můžete zajistit dotační podporu od státu pomocí Nové zelené úsporám. Obvykle se návratnost pohybuje mezi 5 až 10 lety.

Šetřete na topení s tepelným čerpadlem 

Díky tepelnému čerpadlu můžete ušetřit až 70 % nákladů na vytápění. Společně vhodné čerpadlo vybereme, my vám na něj pomůžeme získat dotaci, a nakonec zařídíme i jeho instalaci.

Chci tepelné čerpadlo

Porovnání: Kolik ušetří domácnost s tepelným čerpadlem

Spotřeba energie bez tepelného čerpadla: 20 000 kWh

  • průměrná roční cena elektřiny: 2,7 Kč za kWh,
  • distribuční sazba: D45d,
  • celkové roční náklady na elektřinu: 71 000 KčPřesně spočítat úsporu a ekonomickou návratnost tepelné techniky je poměrně obtížné. Záleží totiž vždy na konkrétním případě, hlavně na místních podmínkách, technických parametrech zařízení atd. Naše výpočty proto vždy berte s rezervou – slouží opravdu jen pro základní orientaci..

Spotřeba energie s tepelným čerpadlem: 12 000 kWh 

  • nezměněná průměrná roční cena: 2,7 Kč za kWh,
  • distribuční sazba pro tepelná čerpadla: D57d,
  • celkové roční náklady na elektřinu: 46 000 KčPřesně spočítat úsporu a ekonomickou návratnost tepelné techniky je poměrně obtížné. Záleží totiž vždy na konkrétním případě, hlavně na místních podmínkách, technických parametrech zařízení atd. Naše výpočty proto vždy berte s rezervou – slouží opravdu jen pro základní orientaci.,
  • roční úspora: 25 000 Kč.

Mohlo by vás také zajímat:

Jaké výhody má podlahové vytápění

Podlahové vytápění zajišťuje pohodlí v interiéru a komfort příjemně teplé podlahy.
Víc najdete tady

Jaké jsou technologie úsporného vytápění

Nejvíce úsporné je tepelné čerpadlo, které z jedné kWh elektřiny vyrobí několik kWh tepla.
Víc najdete tady

Jak regulovat vytápění v domácnosti

Nejčastějším způsobem regulace je instalace termostatických ventilů a termostatických hlavic.
Víc najdete tady