Jak regulovat vytápění v domácnosti

  1. Nejčastějším způsobem regulace je instalace termostatických ventilů a termostatických hlavic.
  2. Nabízí se automatická regulace vytápění, prostorové termostaty nebo zónové systémy.
  3. Termostaty mohou být propojené také do systémů chytrých domácností.

Proč je to důležité

Správná regulace topení je klíčem k energetickým úsporám. Abyste totiž ušetřili, je potřeba topit rovnoměrně bez velkých výkyvů. S ovládáním topení obvykle pomáhá termostat, existují ale i další možnosti. Slyšeli jste někdy o zónovém ovládání? Pojďme se na regulaci topení podívat blíž. 

Automatická regulace vytápění

Zajistit automatickou regulaci vytápění a udržet nastavenou teplotu vzduchu i v době, kdy nejste doma, pomohou termostatické hlavice. Každé otopné těleso má svoji termostatickou hlavici umístěnou na ventilu, je tedy možné regulovat každý radiátor individuálně. Termostatická hlavice pohotově reaguje na veškeré tepelné zisky ve vytápěném prostoru (například sluneční svit, teplo z dalších spotřebičů a tak dále).

Termostatické hlavice najdete na trhu v různém provedení, od těch jednoduchých až po typy s dálkovým ovládáním. Dále jsou na trhu i elektronické termostatické hlavice s možností časového nastavení či třeba i s ovládáním přes internet.

Šetřete na vytápění s novým kotlem

Vyměňte svůj starý kotel za moderní kondenzační, který vám ušetří až 30 % nákladů na vytápění. Se vším vám pomůžeme a na kotel dostanete 7letou záruku.

Prostorové termostaty

Pokud chcete regulovat lokální zdroj tepla (obvykle kotel), nejspíš využijete prostorový termostat. Ten porovnává požadovanou a aktuálně změřenou teplotu v prostoru a podle toho kotel řídí. Termostat se skládá z teplotního snímače na měření pokojové teploty a prvků pro nastavení požadované teploty výstupu pro spínání připojených zařízení (jako třeba čerpadlo nebo hořák kotle). 

Termostaty můžeme základním způsobem rozdělit na mechanickédigitální. Digitální disponují funkcemi, které si může nastavit sám majitel. Za nevýhodu u prostorových termostatů považujeme to, že zdroj tepla je ovládán podle vnitřní teploty, která je měřena pouze v jedné místnosti. Ideálně byste je proto měli mít umístěné v místnosti, v níž trávíte hodně času, například v obývacím pokoji.

K dispozici jsou též systémy, které fungují na základě prostorových teplotních snímačů ve více místnostech najednou. Označujeme je za zónové. Termostaty s možností zónového ovládání teploty bývají často propojené se systémy takzvaných chytrých domácností.

Ekvitermní regulace

Jako ekvitermní regulace se označuje ovládání výkonu topení na základě aktuálních venkovních teplot. Pokud je venku zima, kotel automaticky topí více. Detailněji se tomuto úspornému způsobu regulace věnujeme v samostatném článku.

Mohlo by vás také zajímat:

Kolik energie ušetří LED televize
LED podsvícení obrazovky televizorů a počítačových monitorů šetří energii. Televize s LED podsvícením má ve srovnání se staršími modely, které jsou podsvíceny zářivkou, nižší spotřebu elektřiny.  
Víc najdete tady
Co je chytrý bojler a co umí
Ohřev vody může být díky chytrému bojleru mnohem efektivnější.
Víc najdete tady
Co říká energetický štítek na spotřebičích
Energetický štítek usnadňuje orientaci při nákupu spotřebičů.
Víc najdete tady