Jak regulovat vytápění v domácnosti?

  1. Nejčastějším způsobem regulace je instalace termostatických ventilů a termostatických hlavic.
  2. Nabízí se automatická regulace vytápění, prostorové termostaty nebo zónové systémy.
  3. Termostaty mohou být propojené také do systémů chytrých domácností.

Automatická regulace vytápění

Zajistit automatickou regulaci vytápění a udržet nastavenou teplotu vzduchu i v době, kdy nejste doma, pomohou termostatické hlavice. Každé otopné těleso má svoji termostatickou hlavici umístěnou na ventilu, je tedy možné regulovat každý radiátor individuálně. Termostatická hlavice pohotově reaguje na veškeré tepelné zisky ve vytápěném prostoru (například sluneční svit, teplo z dalších spotřebičů a tak dále).

Termostatické hlavice najdete na trhu v různém provedení, od těch jednoduchých až po typy s dálkovým ovládáním nebo s odděleným teplotním snímačem. Dále jsou na trhu i elektronické termostatické hlavice s možností časového nastavení či třeba i s ovládáním přes internet.

Prostorové termostaty

Pokud chcete regulovat lokální zdroj tepla (obvykle kotel), nejspíš využijete prostorový termostat. Ta porovnává požadovanou a aktuálně změřenou teplotu v prostoru. Termostat se skládá z teplotního snímače na měření pokojové teploty a prvků pro nastavení požadované teploty výstupu pro spínání připojených zařízení (jako třeba čerpadlo nebo hořák kotle).

Termostaty můžeme základním způsobem rozdělit na mechanickédigitální. Digitální disponují funkcemi, které si může nastavit sám majitel. Za nevýhodu u prostorových termostatů považujeme to, že zdroj tepla je ovládán podle vnitřní teploty, která je měřena pouze v jedné místnosti. Ideálně byste je proto měli mít umístěné v místnosti, v níž trávíte hodně času, například v obývacím pokoji.

K dispozici jsou též systémy, které fungují na základě prostorových teplotních snímačů ve více místnostech najednou. Označujeme je za zónové. Termostaty s možností zónového ovládání teploty bývají často propojené se systémy takzvaných chytrých domácností.

Ekvitermní regulace

Jako ekvitermní regulace se označuje ovládání výkonu topení na základě aktuálních venkovních teplot. Pokud je venku zima, kotel automaticky topí více. Detailněji se tomuto úspornému způsobu regulace věnujeme v samostatném článku.

Chcete nový kotel od E.ONu? 

Vyměňte svůj starý kotel za moderní kondenzační, který vám ušetří až 30 % nákladů na vytápění. U nás si ho můžete pořídit na splátky bez navýšení a dáme vám na něj 7letou záruku. Vy se nemusíte o nic starat, všechno zařídíme za vás. Výhodný tarif plynu je u nás samozřejmostí.  

Chci kotel od E.ONu

Mohlo by vás také zajímat:

Jak se měří spotřeba tepla?

Měření spotřeby tepla není tak jednoduché, jako u spotřeby elektřiny nebo plynu. Je to však důležité z hlediska rozúčtování nákladů na vytápění v bytových domech.
Víc najdete tady

Co je to wattmetr a k čemu vám bude doma dobrý?

Pomocí wattmetru snadno změříte spotřebu elektrické energie u různých domácích spotřebičů.
Víc najdete tady

K čemu je dobrý měřič spotřeby elektrické energie?

Na každém moderním spotřebiči je napsáno, jak energeticky náročný bude jeho provoz.  
Víc najdete tady