Jak dlouhá je návratnost solárních panelů?

  1. Velké sluneční elektrárny bývají prostorově náročné, někdy na úkor zemědělské půdy.  
  2. Prostor šetří solární panely, které se umisťují na střechu.
  3. Vlastní elektřinu ze slunce mohou vyrábět obyvatelé rodinného domu, škola, obecní úřad nebo firma na svojí provozovně.
  4. Investice do samotného solárního panelu se vám vrátí poměrně rychle. Návratnost celé solární elektrárny se všemi dalšími komponenty je ale delší.

Na budovu můžeme namontovat buďto solární systém určený pro ohřev vody (solární kolektory), nebo fotovoltaické panely , které slouží k výrobě elektřiny. Podívejme se na obě technologie podrobněji. 

Solární panely na střechu pro ohřev vody

Takzvané termické solární panely na střechu určené pro ohřev vody v našich podnebných podmínkách vyrobí zhruba 350 až 500 kWh energie na metru čtverečním. Za ideálních podmínek vystačí na mytí, sprchování nebo koupání jednomu člověku. Totéž samozřejmě zvládne elektrický bojler, ovšem za cenu kolem 1 000 korun. Metr čtvereční solárního kolektoru stojí mezi 6 000 a 20 000 korunami. Snadno dopočítáme, že svoji pořizovací cenu vrátí za 6 až 20 let. Výrobci slibují delší životnost.

Raději posloucháte? Podcast Lifehacky!

Kolik sluneční energie dopadá na zemský povrch? Najdete na Spotify i na YouTube.

Fotovoltaické panely pro výrobu elektřiny

V současné době na střechách rodinných domů už převažují fotovoltaické panely. Ty vyrábí elektřinu, která pak může třeba ohřívat vodu v bojleru. Dříve postavené sluneční elektrárny podporuje stát formou výhodných výkupních cen, nebo zelených bonusů. Nově instalované solární panely na střechu takovou výsadu nemají, protože i v tržních podmínkách bývají dlouhodobě výdělečné. Uveďme náhodně vybraný příklad.

  • Za kilowatthodinu elektřiny z centrální distribuční sítě v nejčastější sazbě D02d zaplatíte bezmála 5 korun.
  • Za m2 fotovoltaických panelů dáte asi 2 000 korun (bez instalace a dalších nákladů). Takže potřebujete vyrobit 400 kWh, abyste se dostali aspoň na běžnou cenu 5 Kč/kWh.
  • Když uvážíme, že na čtverečním metru vyrobíte zhruba 140 kWh ročně, návratnost potrvá  něco málo přes tři roky. Prodejci slibují, že solární panely na střechu vydrží přes 20 let. Připomínáme také, že jde jen o cenu samostatného fotovoltaického panelu bez dalších nákladů na instalaci, ostatní komponenty solární elektrárny, revize atd. Ekonomická návratnost celé domácí solární elektrárny proto bude delší.  

Využívejte zelenou elektřinu od E.ONu 

Záleží vám na životním prostředí? Začněte využívat naši zelenou elektřinu. Ta pochází výhradně z obnovitelných zdrojů a nakupujeme ji především od českých výrobců. Tak honem, přejděte s námi na zelenou!

Více informací

Mohlo by vás také zajímat:

Co je to zelená elektřina?

Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů. S dodavatelem energií, jako je například E.ON, si můžete domluvit, že vám bude tuto elektřinu dodávat.
Víc najdete tady

Jak funguje odběr zelené elektřiny?

Elektřina je jen jedna a ve vašich zásuvkách se při odebírání zelené elektřiny nic nemění.
Víc najdete tady

Kde se vyrábí zelená elektřina?

Zelenou elektřinu vyrábí producenti, kteří využívají obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady