Jak ušetřit za energie v domácnosti

  1. Vytápění domácnosti spotřebuje nejvíce energie.
  2. Drahý může být i ohřev vody a provoz spotřebičů.
  3. Investujte do nových spotřebičů a osvětlení.

Proč je to důležité

Ušetřit na energiích můžete rychle a efektivně. Zaměřte se na modernizaci vaší domácnosti. Například investice do novějších spotřebičů se vám vrátí na ušetřené elektřině a to stejné platí o osvětlení. Podívejte se na kapacitu jističe, hlavně ve starších rodinných domech se může stát, že ji máte možná zbytečně vysokou.

Co je dobré vědět

  • Nejvíc energie spolkne televize, lednička a pračka. Proto je tak důležité nemít v domácnosti spotřebiče, které jsou například deset nebo více let staré. Nové spotřebiče energetických tříd A a B vám mohou ušetřit i tisíce korun ročně.  

Informaci o energetické třídě najdete na energetickém štítku spotřebiče. Tou nejvyšší a nejúspornější je třída A. Nejnižší je třída G. Energetický štítek vám ale poskytne informace také o spotřebě elektřiny při běžném provozu spotřebiče.   

  • Vypojte ze zásuvky spotřebiče, které nepoužíváte. Hlavně jde o televizi, počítač na nabíječce nebo Wi-Fi router. Pokud je necháte zapojené, zůstávají v stand-by režimu a dále odebírají energii. Vypojování ze zásuvky používejte hlavně, pokud jedete na několik dní pryč. Vysoká spotřeba elektřiny ve stand-by režimu se ale týká hlavně starších spotřebičů.
  • Vyměňte zdroje osvětlení. LED žárovky jsou dražší, ale mají dlouhodobou životnost a spotřebují až 7x méně elektřiny než běžné žárovky. 60W žárovka spotřebuje 90 kWh ročně, 13 kWh LED žárovka jen 13 kWh. To znamená 400 Kč roční úspory.

 

Co můžete udělat hned

  • Investujte do nových spotřebičů a žárovek
  • Vypínejte co nejvíce spotřebičů ze zásuvky
  • Pokud splníte podmínky, zažádejte si o dvoutarifní sazbu
  • Konzultujte s odborníkem výměnu hlavního jističe

Stáhněte si brožuru o úsporách

Naše brožura vás provede úsporami v domácnosti místnost po místnosti. Zjistíte, jak šetřit energiemi v kuchyni, koupelně nebo v ložnici. Určitě máme tip i pro vás, tak pojďte do toho!

Stáhnout brožuru

Mohlo by vás také zajímat:

Co je to zelená elektřina

Zelená elektřina pochází z obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady

Jak funguje odběr zelené elektřiny

Elektřina je jen jedna a ve vašich zásuvkách se při odebírání zelené elektřiny nic nemění.
Víc najdete tady

Jak moc obnovitelné zdroje prodraží elektřinu

V každé kilowatthodině elektřiny automaticky platíte příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady