Energetický audit je pro mnoho subjektů ze zákona povinný a musí ho každé 4 roky obnovovat. Je také důležitým předpokladem pro získání dotací. Zjistíme skutečný stav vašeho energetického hospodářství a navrhneme konkrétní opatření, která povedou k úsporám energií. Zároveň vyhodnotíme jejich technické, ekonomické i finanční vlastnosti.
Firmám a institucím, které nepotřebují energetický audit, ale přesto by rády ušetřily na energiích a realizaci úsporných opatření financovaly prostřednictvím dotací, nabízíme službu Analýza potenciálu úspor.
Vyhodnotíme současný stav
Ze všeho nejdřív vás navštívíme a prohlédneme si danou budovu, abychom mohli vyhodnotit její současný stav a efektivitu hospodaření s energiemi.
Navrhneme úsporná opatření
Do jednoho měsíce od našeho setkání vám připravíme nabídku na realizaci. Pokud se rozhodnete, že do toho s námi půjdete, připravíme energetický audit nebo analýzu potenciálu úspor. Doporučíme nejvhodnější opatření a další postup.
Postaráme se o realizaci
Pokud budete chtít některá z navržených opatření realizovat, pomůžeme vám.
Pomůžeme zajistit financování
Poradíme vám také, jak získat dotace na realizaci konkrétního úsporného opatření.
"Společnost E.ON pro nás realizovala energetický audit a s naší spoluprací jsme velice spokojeni. Realizace služby nám ukázala mnoho možností, jak ušetřit na energiích, a určitě bychom ji doporučili i dalším společnostem."
"Našli jsme potenciál úspor, kde s minimem nákladů dosáhneme největší efektivity šetření energií."
Energetický audit a Analýza potenciálu úspor vám přinese jasné a konkrétní návrhy úsporných opatření, které vycházejí z prověření současného stavu. Vždycky dostanete víc možností, abyste si mohli vybrat to, co vám nejvíc vyhovuje.
Energetický audit je povinný pro velké podniky, které mají nad 250 zaměstnanců nebo mají obrat větší než 50 mil. € nebo hodnota jejich aktiv přesahuje 43 mil. €. Povinnost neplatí pro podniky s ISO 50001. Dále je energetický audit povinný pro složky států, krajů a obcí a jejich příspěvkové organizace s roční spotřebou energie nad 1 500 GJ a pro fyzické a ostatní právnické osoby s roční spotřebou energie nad 35 000 GJ.
Mezi hlavní doporučovaná opatření patří úsporné osvětlení, fotovoltaika, zateplení obvodových zdí a střechy, výměna otvorových výplní nebo změna systému vytápění.
V současnosti energetický audit kontroluje Státní energetické inspekce, která dohlíží na správné zpracování a dodržení zákonné povinnosti. V případě nedodržení zákona hrozí podniku sankce ve výši až 5 miliónů korun. Mluví o tom § 12a zákona č. 406/2000 Sb.
Energetický audit může zpracovávat pouze energetický specialista, který má osvědčení od Ministerstva průmyslu a obchodu. Seznam všech energetických specialistů snadno dohledáte na webu ministerstva.
Cena je vždy individuální a závisí především na rozsahu projektu a velikosti podniku. Pro určení orientační ceny ale většinou stačí mapa nebo plán budovy.
Ano, naším cílem je předkládat efektivní a realizovatelná opatření, která můžete zároveň využít i pro získání finančních prostředků z různých dotačních titulů včetně zdrojů Evropské unie.
V tomto případě se povinnost zpracovat energetický audit vztahuje i na zmíněný podnik, i když v Česku kritéria nepřekročí. Počet zaměstnanců a obrat společnosti se totiž sčítají v rámci Evropské unie i globálně.
Podnik, který je podle definice velkým podnikem, musí zpracovat energetický audit pro všechny vlastněné a pronajaté budovy. Spotřeba energií nehraje roli. V případě, že je podnik střední nebo malý a roční spotřeba energie přesáhne hranici 35 000 GJ, může auditovat jen jednotlivé budovy, které přesáhnou spotřebu přes 700 GJ. Toto kritérium se ale netýká velkých podniků.
Máte zájem o energetický audit nebo o analýzu potenciálu úspor? Dejte nám na sebe kontakt. Ozveme se vám.