Co nyní čeká zákazníky v režimu dodavatele poslední instance

Praha, 15. října 2021

K nákupu energií přistupujeme zodpovědně a standardně nakupujeme na velkoobchodních trzích průběžně a dopředu, abychom zajistili našim klientům stabilitu a co nejvýhodnější cenu. Současná situace na trhu ale není standardní a my musíme pro nové klienty, kteří k nám teď přicházejí v režimu dodavatele poslední instance (DPI), nakoupit elektřinu a plyn na trhu za aktuální ceny, které jsou bohužel vysoké. To se samozřejmě promítne i do cen pro klienty v režimu DPI.

Je třeba si uvědomit, že institut dodavatele poslední instance, je tu především proto, aby klienti nezůstali bez dodávek elektřiny a plynu. A zákazník si může kdykoliv během doby šesti měsíců vybrat nového dodavatele energií a uzavřít s ním smlouvu, která mu přijde výhodná. Je určitě důležité přejít na standardní produkt, kde klient má rozložené zálohy do jednoho roku a stabilní ceny na zafixované období. Na druhou stranu rozhodně doporučujeme, aby zákazníci výběr nového dodavatele neuspěchali a vybrali si ho dobře a s rozvahou. Určitě počkejte i na nabídku stabilního dodavatele a tu si porovnejte s nabídkou konkurence. Zákazníci v režimu dodavatele poslední instance nás nemusí kontaktovat, my se jim nejprve ozveme s podrobnými informacemi a cenami pro režim DPI, ale v následujících týdnech je aktivně oslovíme i s akviziční nabídkou na běžný produkt, protože zákazníkům chceme nabídnout možnost u nás zůstat jako u standardního dodavatele i pro další období,“ vysvětluje Jan Zápotočný, místopředseda představenstva společnosti E.ON Energie.

Jak ukazuje současná situace na trhu, cena by neměla být jediným kritériem při výběru dodavatele, teď možná více než kdy předtím je důležitá i stabilita. Navíc na trhu se začínají znovu objevovat energošmejdi, pro které je tato turbulentní a pro zákazníky často nepřehledná situace na trhu ráj a určitě ji budou chtít využít. „Chtěli bychom klienty varovat, ať jsou obezřetní a nesednou energošmejdům na lep,“ upozorňuje Jan Zápotočný.

Cena za dodávky energií během režimu DPI je u nás navázána na vývoj cen na velkoobchodním trhu s elektřinou a plynem, a bude proto kopírovat křivku velkoobchodní ceny. Klientům proto nedokážeme dopředu říct, kolik přesně za elektřinu či plyn zaplatí.

Aby si klienti z řad domácností a maloodběratelů mohli udělat lepší představu, kolik je energie bude stát, připravili jsme pro ně orientační cenu za elektřinu a plyn, které jsou vypočteny za období od 1. do 11. 10. 2021. Cena za dodávku elektřiny pro klienty v režimu DPI by za toto období činila 4 133 Kč za 1 MWh bez DPH (5 001 Kč za 1 MWh s DPH). Cena za dodávku plynu pro klienty v režimu DPI by za toto období činila 2 736 Kč za 1 MWh bez DPH (3 311 Kč za 1 MWh s DPH). Zdůrazňujeme, že tyto ceny jsou pouze indikativní a částky, které zákazníci zaplatí, se budou odvíjet od reálného vývoje cen na velkoobchodním trhu.

Chceme být vůči zákazníkům v režimu DPI naprosto transparentní, proto na svých webových stránkách i v dopisech zákazníkům zveřejníme i cenový vzorec, jak cenu pro klienty počítáme. Toto řešení je velmi transparentní, ale na druhou stranu chápeme, že pro mnohé klienty se může zdát složité, proto chceme zákazníkům situaci ulehčit a připravujeme na našem webu i modelové příklady, aby klienti měli představu, kolik budou za energie v režimu DPI platit. Zároveň budeme na webových stránkách uveřejňovat po konci každého kalendářního měsíce reálnou cenu za dodávku v daném měsíci, která bude následně použita pro fakturaci zákazníkům v režimu DPI.

Kontakty
Martina Slavíková
Vedoucí koncernové komunikace E.ON v ČR
M +420 603 800 664
martina.slavikova@eon.cz
www.eon.cz