Jak bezpečně jezdit do práce na kole i elektrokole? 2

 • Cestovat do práce na kole je ekologické, ekonomické a navíc zdraví prospěšné.

 • Kromě mnoha kladných stránek však s sebou jízda na kole po městě nese velká rizika, řidič kola je velmi zranitelný.

 • Důležité je dobře volit cestu a příliš nespěchat.

Pokud si jako dopravní prostředek pro cestu do práce zvolíte kolo nebo elektrokolo, vyhnete se dopravním zácpám, nastartujete den pohybem a nic neutratíte za benzín či naftu. Bezpečnému pohybu na silnici pomůže dodržování několika zásad, jejichž dodržováním aktivně předcházíte kritickým situacím.

Cyklista, který se chce po městě pohybovat bezpečně, by měl v první řadě dobře ovládat vlastní kolo. Důležité jsou rychlé reakce při jízdě, schopnost se rychle rozjíždět a naopak velmi rychle brzdit. Zvládnutím těchto věcí cyklista zaručuje větší bezpečí sobě i okolí.

TIP

Kvalitní a zároveň levný elektrický bicykl najdete v akčním katalogu. Všechny městské, krosové, trekingové, horské, dámské i skládací modely nesou jméno důvěryhodného výrobce. Na elektrokolo značky Lectron vám zprostředkujeme slevu až 4 000 Kč!

Pro pohyb ve městě je velmi důležitá znalost dopravních předpisů a především jejich dodržování. Kromě znalosti a respektování silničních značek a pravidel je také důležité dodržování vhodného odstupu od pravého kraje vozovky. Což může také zabránit případnému předjíždění za strany řidičů aut. Samozřejmě si někdy situace vyžádá cestovat hned podél chodníku, zkušenější cyklista by měl být schopen tyhle situace rozeznat a na silnici podle nich jednat.

Buďte vidět, plánujte cestu a nejezděte rychle

TIP

Elektrokola, elektrokoloběžky nebo elektroskútry si můžete vyzkoušet díky E-půjčovnám E.ON. Jejich přehled a tipy na výlety najdete zde.

Zásadní jsou tedy již zmíněná pravidla aktivní bezpečnosti. Samozřejmě nesmíte zapomenout ani na bezpečnost pasivní a to pořízení a nošení kvalitní helmy, rukavic a ideálně také oblečení s reflexními prvky.

Mnoha komplikacím se v městském provozu vyhnete, pokud si cestu naplánujete hlavně po vedlejších silnicích a méně frekventovaných ulicích s co největším využitím cyklostezek. A to i za cenu toho, že vaše cesta do práce bude o trochu delší.

Při městském ježdění také příliš nespěchejte a zapomeňte na rychlou sportovní jízdu. Běžné ježdění po městě je lepší v rozvážném tempu. I tak jste na kole mnohem rychlejší, než kdybyste šli pěšky.

Do městského provozu se hodí vybavit kolo zpětným zrcátkem. Může jít třeba o klasické zpětné zrcátko umístěné na řídítkách, v cykloprodejnách najdete i speciální malá zrcátka, která se montují na helmu. A nezapomeňte také na zvonek. 

Pomohl vám tento článek?

Mohlo by vás také zajímat

 • 22
  Co je bioodpad?

  Bioodpad je biologicky rozložitelný odpad.

 • 5
  Co je ekologická stopa?

  Ekologická stopa představuje biologicky aktivní plochu, kterou využíváte, abyste naplnili svoje potřeby a...

 • 7
  Co je elektromobilita?

  Tramvaje, trolejbusy, ale také automobily mohou jezdit levně a ekologicky. Elektromobilita může spojovat...

Odborní garanti E.ON Rádce

Napište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat našeho E.ON Rádce, který vám zdarma odpoví.

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.