E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Časté spínání LED žárovkám nevadí

  •  LED žárovka je nejúspornější zdroj světla. Oproti klasické žárovce spotřebuje až 6,5krát méně elektrické energie.
  •   Klíčovou charakteristikou LED žárovky je světelný tok – tedy intenzita produkovaného světla. Jednotkou je lumen – lm.
  •   Jako ekvivalent běžné 100W žárovky se bere LED žárovka se světelným tokem 1350 lumenů a spotřebou 15 W.
  •   Při koupi LED žárovky si všímejte také barvy světla – žlutá teplá (pro odpočinkové prostory) či studená bílá (například pro kuchyně).
  •   Na rozdíl od úsporné zářivky můžete LED žárovku libovolně často spínat, aniž by to ohrozilo její životnost. Pozor ale na nadměrné zahřívání        žárovky.

LED žárovky jsou nejúspornější variantou svícení, protože ve srovnání s klasickými žárovkami potřebují jen zlomek elektrické energie. Přestože pořizovací cena LED světel je ve srovnání s klasickými žárovkami znatelně vyšší, peníze se vám vrátí během necelého roku jejich užívání.

LED žárovka ve srovnání s běžnou žárovkou spotřebujete asi 6,5krát méně elektřiny a má navíc i daleko delší životnost. Zatímco běžná žárovka vydrží asi 1000 hodin, LED žárovky mají podle norem životnost minimálně 15krát delší. Na rozdíl od úsporných zářivek LED žárovkám nevadí časté rozsvěcování a zhasínání. Zatímco úspornou zářivku bylo často vhodné raději nechat déle svítit, LED žárovku můžete zhasínat a rozsvěcovat libovolně. Na životnost kvalitní LED žárovky by nemělo mít časté spínání velký vliv. Úporné zářivky měly také energeticky náročnější start, a díky tomu mohly mít při častém spínání i vyšší spotřebu. Ani tohle už u LED žárovek neplatí. 

Jak svítí LED žárovka?

Na rozdíl od klasických žárovek už u LED diod není klíčovou hodnotou výkon, ale světelný tok, který se určuje v lumenech. Jako ekvivalent běžné 100W žárovky se bere LED žárovka se světelným tokem 1350 lumenů a spotřebou 15 W. Obdobně 60W klasickou žárovku nahradíte 9W LED světlem. Tato to alespoň uvádí většina výrobců. Přesné ekvivalenty klasických a LED žárovek podle evropské legislativy najdete v tabulce níže:

Příkon klasické žárovky Ekvivalentní světelný tok LED žárovky
15 W 136 lm
25 W 249 lm
40 W 470 lm
60 W 806 lm
75 W 1055 lm
100 W 1521 lm
150 W 2452 lm
200 W 3452 lm

Pozor na barvu světla LED žárovky?

Důležitá je také barva světla, kterou je dobré při výběru LED žárovky zohledňovat. Mohou svítit chladným bílým světlem nebo teplejším barevným tónem. Při výběru sledujte také index podání barev (CRI), který charakterizuje, jak při světle dané LED žárovky budete vnímat barvy. Je to bezrozměrné číslo, přičemž hodnota 100 odpovídá vnímání barev u běžné klasické žárovky, respektive za denního světla. Pokud má LED žárovka Index podání barev menší než 80, poohlédněte se raději po jiné. 

Jak je to s životností LED žárovek?

Velcí výrobci se shodli na udávané životnosti LED žárovek pro domácí použití 15 000 hodin, což při průměrné době svícení 4 hodiny denně činí více než deset let. V laboratorních podmínkách však LED světelné zdroje úspěšně svítí teoreticky až 50 000 hodin. Reálná životnost LED žárovek tak bude zřejmě ještě vyšší. Životnost LED diod je závislá hlavně na dobrém chlazení, lampa či lustr by proto měl k LED žárovce poskytovat dobrý přístup vzduchu. LED žárovka také většinou nevypoví svou službu najednou, ale její intenzita svícení se pozvolna snižuje. 

Cena LED žárovky není vše

Při nákup LED žárovek nehleďte jenom na cenu, byť jde o důležitý ukazatel kvality. Někteří spotřebitelé jsou zklamaní, protože jejich LED žárovka září příliš intenzivním světlem studené barvy. Jiní spotřebitelé jsou naopak roztrpčení, protože jejich LED žárovka vydává tlumené světlo teplého odstínu. Přitom stačilo, aby nakupovali pozorněji a vybírali podle svých osobních představ.