E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Co je to digitální termostatická hlavice?

Tipy pro vytápění Chytrá domácnost Úspory energií Jak ušetřit na energii Teplo Moderní technologie
  • Digitální termostatická hlavice pracuje stejně jako její klasická mechanická varianta. Nabízí však některé funkce navíc.
  • Mezi největší výhody digitální termostatické hlavice patří možnost nastavení různých teplot v čase.
  • Digitální termostatická hlavice může též umět komunikovat s dalšími zařízeními pomocí bezdrátové sítě.

Digitální termostatická hlavice je vlastně chytrý termostat, který je připojený přímo na ventil radiátoru. Na rozdíl od jednodušší mechanické hlavice obsahuje elektroniku, která se plně stará o provoz a regulaci radiátoru. Digitální termostatická hlavice umožňuje nastavit průběh vytápění (teplotu) v čase. Pokud například odcházíte v určitý čas do práce, můžete si nastavit automatické snížení teploty v místnosti, a naopak její zvýšení při vašem příchodu. To by mělo vést k poměrně velkým úsporám – výrobci uvádějí, že digitální termostatická hlavice ušetří až 30 % energie za vytápění.

Digitální termostatická hlavice pozná, kdy větráte

Častou a užitečnou funkcí digitálních termostatických hlavic je automatické rozpoznání větrání. V okamžiku, kdy otevřete okno, a vzduch v místnosti se ochladí, rozpozná běžná termostatická hlavice nižší teplotu, otevře ventil a vy tak topíte „pánu bohu do oken“. Digitální hlavice s touto funkcí větrání rozpozná, a naopak ventil radiátoru zavře. Další užitečnou funkcí je automatická letní údržba. Hlavice prostě během dlouhé nečinnosti radiátoru občas sama protočí ventil.

I digitální termostatickou hlavici můžete připojit k chytré domácnosti. Je ale nutné si pořídit dražší typ, který umožňuje napojení na bezdrátovou domácí síť Wi-Fi. Tyto přístroje ale mohou mít větší spotřebu elektrické energie, rychleji se v nich totiž vybíjejí baterie.

 

Digitální termostatické hlavice se hodí hlavně do větších interiérů, v nichž je umístěno více radiátorů, tedy například do velkých panelákových bytů. Naopak v malém bytě s jedním nebo dvěma obyvateli vybaveném kvalitním termostatem nebude jejich úsporný efekt příliš velký.

Potřebuje napájení z baterie

Tato zařízení je také nutno napájet elektřinou obvykle z tužkových baterií. Též je třeba brát v úvahu jejich hlučnost. Obsahují totiž motorek, jehož vrnění může citlivějším osobám v noci vadit. Při správné aplikaci však mohou digitální termostatické hlavice ušetřit nezanedbatelné množství energie.

Záleží vám na životním prostředí? Začnete využívat zelenou elektřinu od E.ONu. Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů primárně od českých výrobců. A navíc je o deset procent levnější, takže s elektřinou z obnovitelných zdrojů dokonce ušetříte!