E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Co všechno můžu ovládat v rámci chytré domácnosti?

Chytrá domácnost Tipy a triky Osvětlení Teplo Moderní technologie

  • Do chytré domácnosti může být zapojena celá řada domácího vybavení.
  • Co všechno chcete „chytře“ ovládat, záleží jen na vás.
  • Obvykle se do chytré domácnosti připojuje osvětlení, vytápění, chlazení, větrání, stínění a zabezpečení domu.
  • Chytrých věcí ale může být mnohem více a záleží jen na vás, nakolik jste ochotni si je pustit do domu či bytu.

Vytápění a chlazení interiéru

Připojit topení a klimatizaci domu či bytu do systému chytré domácnosti je zpravidla jednoduché. Kotel či klimatizační jednotka musí toto připojení umožňovat, což u většiny moderních zařízení nebývá problém. Topení či chlazení interiéru pak můžete obvykle ovládat nejen z centrální jednotky chytré domácnosti, ale třeba také z mobilního telefonu nebo tabletu. Navíc zpravidla můžete využívat i různé statistiky o provozu a energetické spotřebě.

Osvětlení

Jednou z nejpříjemnějších aplikací chytré domácnosti je možnost regulace osvětlení. Řídicí jednotka může ovládat intenzitu a třeba též barevnost osvětlení podle denní doby. Rozsvěcení a zhasínání světel lze rovněž časovat. V noci zase můžete na dálku zhasnout zapomenutá rozsvícená světla nebo je naopak pravidelně či náhodně rozsvěcet, a tím budit zdání přítomnosti v době, kdy jste třeba na dovolené. Nejjednodušší cestou k chytrému osvětlení je použití chytrých žárovek.

Chytré stínění

Chytré ovládání mohou mít i žaluzie a další stínicí prvky domu. A nejde přitom jen o prosté časování, tedy, že si nastavíte dobu jejich spuštění a vytažení. Spouštění žaluzií může být třeba na základě komunikace s chytrou meteostanicí nastaveno tak, že se interiér zatemní, jen pokud svítí slunce. Samozřejmostí bývá také ovládání na dálku pomocí internetu.

Zabezpečení domu

Klíčovou součástí chytré domácnosti je též zabezpečení domu. I to je obvykle možné ovládat na dálku, dálkově lze sledovat kupříkladu obraz z bezpečnostních kamer. Na trhu již běžně dostanete rovněž chytré zámky, které umožňují zamykat a odemykat dveře například pomocí otisku prstu, čísla PIN nebo přes aplikaci v mobilu. Běžný klíč tak můžete nechat doma.

RADA

Při zavádění prvků chytré domácnosti je občas dobré krotit nadměrné nadšení a přistupovat k těmto technologiím spíše s chladnou hlavou. Opravdu potřebujete chytrou troubu nebo v každé lampě chytrou žárovku od jiného výrobce? I chytré domácnosti mají svá rizika. Tím největším jsou hlavně poruchy a kybernetické hrozby (počítačové viry či hackerské útoky).

Další chytré věci

Nejrůznější smart funkce jsou nejspíš také dobrým marketingovým argumentem. Není proto divu, že se výrobci často předhánějí, kdo uvede na trh to nejroztodivnější „chytré“ zařízení. Chcete chytrý květináč, který sleduje, zda máte květinu dobře zalitou? Máte ho mít. Chytrá trouba zase sama stahuje recepty a postupy pečení z internetu. Chytrým dveřním kukátkem se nemusíte vůbec koukat, osoby za dveřmi vám ukáže mobilní telefon. Chytrý kávovar vám uvaří kafe na dálku, ale pro hrneček s voňavým nápojem si stále ještě musíte dojít osobně. Zatím.

TIP

Váš osobní energetický poradce - domluvte si osobní či telefonickou kozultaci

Stavíte, či opravujete dům? Zajímá vás problematika úspor energií, solárních technologií, tepelných čerpadel, nebo prostě chcete ušetřit náklady na elektřinu či plyn? Zkuste osobní, telefonickou či emailovou konzultaci s našimi energetickými poradci. Konzultace jsou zdarma. Více informací se dozvíte na našich stránkách Energetického poradenství, kde také najdete kontaktní formulář.

Nebo rovnou využijte naše poradenská centra, abychom probrali úspory energie společně a osobně. Rádi vás uvidíme!

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Poraďte se s energetickým poradcem

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem. Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Zavřít

Usnadněte si život s aplikací Energie24

Vyřiďte své požadavky ihned z Vašeho mobilu.
Zavřít

Usnadněte si život s aplikací Energie24

Vyřiďte své požadavky ihned z Vašeho mobilu.