E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak můžu připojit kotel k chytré domácnosti?

Chytrá domácnost Tipy pro vytápění Plyn Teplo Moderní technologie
  • Moderní kotle běžně nabízejí hned několik způsobů, jak komunikovat s různými prvky chytré domácnosti.
  • Kotel je obvykle možné na dálku nejen zapnout či vypnout, ale také regulovat jeho výkon.
  • Informace o možnostech připojení kotlů vám poskytne výrobce či prodejce.

V praxi se většinou setkáte se třemi možnostmi regulace kotlů pomocí elektrických signálů. Moderní kotle často nabízejí možnost elektrického zapnutí a vypnutí, regulaci pomocí signálu 0–10 V a připojení dalších zařízení pomocí rozhraní Opentherm. Nejčastěji se takto regulují kotle plynové, elektronickou komunikací se již ale běžně regulují i kotle na tuhá paliva.

Signál zapnuto/vypnuto

Signál slouží k prostému zapnutí či vypnutí kotle. Fungují takto třeba jednoduché termostaty, které nepracují s regulací výkonu kotle.

Signál 0–10 V

Chytřejší termostaty a regulační prvky mohou využívat také analogový signál 0–10 V. Funguje tak, že řídicí elektronika kotle převede aktuální hodnotu napětí v signálu a podle něj upraví teplotu výstupní vody. Zkrátka čím větší je napětí, tím teplejší vodu kotel produkuje a topíte více.

Rozhraní Opentherm

Nové kotle často umožňují také komunikaci s dalšími zařízeními pomocí protokolu Opentherm. Jedná se o nezávislý standard datové komunikace, což je poměrně důležité – díky tomu totiž propojíte kotle s jakýmkoli termostatem nebo dalším zařízením, které jej podporuje. Protokol Opentherm umožňuje i různé pokročilé ovládání kotle, jako je třeba ekvitermní regulace nebo dálkové hlášení poruch či chyb. Záleží ale vždy na typu termostatu či dalšího připojeného zařízení, co z možností tohoto protokolu využije.

Záleží vám na životním prostředí? Začnete využívat zelenou elektřinu od E.ONu. Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů primárně od českých výrobců. A navíc je o deset procent levnější, takže s elektřinou z obnovitelných zdrojů dokonce ušetříte!