Jak můžu připojit kotel k chytré domácnosti?
Chytrá domácnost Tipy pro vytápění Plyn Teplo Moderní technologie- Moderní kotle běžně nabízejí hned několik způsobů, jak komunikovat s různými prvky chytré domácnosti.
- Kotel je obvykle možné na dálku nejen zapnout či vypnout, ale také regulovat jeho výkon.
- Informace o možnostech připojení kotlů vám poskytne výrobce či prodejce.
V praxi se většinou setkáte se třemi možnostmi regulace kotlů pomocí elektrických signálů. Moderní kotle často nabízejí možnost elektrického zapnutí a vypnutí, regulaci pomocí signálu 0–10 V a připojení dalších zařízení pomocí rozhraní Opentherm. Nejčastěji se takto regulují kotle plynové, elektronickou komunikací se již ale běžně regulují i kotle na tuhá paliva.
Signál zapnuto/vypnuto
Signál slouží k prostému zapnutí či vypnutí kotle. Fungují takto třeba jednoduché termostaty, které nepracují s regulací výkonu kotle.
Signál 0–10 V
Chytřejší termostaty a regulační prvky mohou využívat také analogový signál 0–10 V. Funguje tak, že řídicí elektronika kotle převede aktuální hodnotu napětí v signálu a podle něj upraví teplotu výstupní vody. Zkrátka čím větší je napětí, tím teplejší vodu kotel produkuje a topíte více.
Rozhraní Opentherm
Nové kotle často umožňují také komunikaci s dalšími zařízeními pomocí protokolu Opentherm. Jedná se o nezávislý standard datové komunikace, což je poměrně důležité – díky tomu totiž propojíte kotle s jakýmkoli termostatem nebo dalším zařízením, které jej podporuje. Protokol Opentherm umožňuje i různé pokročilé ovládání kotle, jako je třeba ekvitermní regulace nebo dálkové hlášení poruch či chyb. Záleží ale vždy na typu termostatu či dalšího připojeného zařízení, co z možností tohoto protokolu využije.
Záleží vám na životním prostředí? Začnete využívat zelenou elektřinu od E.ONu. Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů primárně od českých výrobců. A navíc je o deset procent levnější, takže s elektřinou z obnovitelných zdrojů dokonce ušetříte!