E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jaká jsou rizika chytrých domácností?

Moderní technologie Chytrá domácnost
  • Systémy pro chytrou domácnost mají především pomáhat a zlepšovat komfort bydlení. Mají ale svá rizika.
  • Výrobci většinou používají svoje technologická řešení. Pokud chcete využívat komponenty chytrých domácností od více výrobců, nemusejí spolu bez problémů spolupracovat.
  • S využíváním chytrých zařízení připojených k internetu se pojí obvyklá rizika digitálních technologií – útoky hackerů, různá sledování bez vědomí uživatele a další.
  • Pozor také na výpadky proudu a možné ohrožení různých domovních systémů.

Systémy chytrých domů mohou být docela složité. Ovládání topení, klimatizace, stínění, zabezpečení, světel, audiotechniky… To vše může být provázáno do jednoho systému a ovládáno centrálně nebo třeba i na dálku přes telefon, počítač či tablet připojený k internetu. Sofistikovaný systém chytré domácnosti ale může být náchylný k poruchám. Dodavatelské firmy většinou nabízejí dobrý servis a třeba i nonstop technickou podporu. Vždy je ale dobré mít zpracovaný scénář pro případ nějaké poruchy. Například vědět, jak manuálně zapnout kotel či vysunout elektricky ovládané žaluzie.

Pozor na zařízení od více výrobců

Při úvahách o instalaci různých prvků chytré domácnosti, jako jsou dálkově ovládané zásuvky, chytré žárovky, různá čidla a řídicí jednotky, můžete zjistit, že celá řada těchto komponent spolu vzájemně nespolupracuje. Výrobci totiž mohou používat svoje vlastní komunikační protokoly a standardy, což spolupráci různých zařízení napříč značkami a výrobci ztěžuje. Pokud zvolíte řešení od jedné firmy, zajímejte se také, jak bude váš systém chytré domácnosti rozšířitelný. Vyhnete se tak jevu zvanému vendor lock-in, kdy jste při případném rozšiřování a dokupování dalších komponent odkázáni právě jen na stávajícího dodavatele.

Výpadek elektrické energie

Na případné výpadky dodávek elektrické energie bývají kvalitní systémy chytrých domů zpravidla připraveny. Navíc delší výpadky dodávek elektřiny na většině území Česka příliš nehrozí. Přesto je ale dobré vědět, jak se vaše chytrá domácnost bude při výpadku proudu chovat.

Pojďte s námi změnit svět. Soutěž E.ON Energy Globe každoročně oceňuje nejlepší projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu i energii. Můžete v ní hlasovat a vyhrát hodnotné ceny, anebo rovnou přihlásit nějaký svůj projekt. Více na webu E.ON Energy Globe.

Útok hackerů a možnosti sledování

Stále aktuálnější se stává též otázka kybernetické bezpečnosti chytrých domů. Čas od času se v médiích objeví různé zprávy o tom, že některé z chytrých zařízení příliš sledují třeba provoz v domácí wi-fi síti a tato data odesílají bůhví kam. Pověstné jsou v tomto třeba chytré robotické vysavače. Otázka kybernetické bezpečnosti a soukromí na síti zřejmě bude v souvislosti s chytrými domácnostmi stále aktuálnější.

Složitá obsluha

Riziko chytrých domácností se může skrývat i v příliš složitém ovládání. Ne každý chce doma komplikované ovládací centrum s mnoha možnostmi výběru a konfigurace. Ovládání všech prvků chytrého domu by proto mělo být co nejjednodušší. Jen tak budou chytré technologie opravdu sloužit svým uživatelům.

Záleží vám na životním prostředí? Začnete využívat zelenou elektřinu od E.ONu. Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů primárně od českých výrobců. A navíc je o deset procent levnější, takže s elektřinou z obnovitelných zdrojů dokonce ušetříte!