E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jaké prvky chytré domácnosti můžu využívat?

Tipy a triky Chytrá domácnost Elektřina Investice Moderní technologie
  • Spousta věcí, které doma běžně používáte, může být „chytrá“. Zásuvky, termostaty, spotřebiče, kotel, bojler, zámek a mnoho dalšího.
  • Centrem chytré domácnosti bývá ovládací jednotka s obrazovkou. Na ní všechno nastavujete a sledujete.
  • Ovládat domácnost můžete i mobilem nebo tabletem.
  • Nastavení i ovládání chytré domácnosti je velmi jednoduché.

Centrální ovládací jednotka

K řízení všech prvků chytré domácnosti slouží centrální ovládací jednotka. Obvykle vypadá jako plochá krabička s dotykovým displejem. Můžete s ní například rozsvítit a zhasnout světla, ovládat žaluzie nebo zapnout klimatizaci a topení. Pomocí centrální jednotky chytrou domácnost i nastavujete. Určujete, kdy se mají světla automaticky zhasnout nebo jakou teplotu chcete mít doma při návratu z práce.

Centrální ovládací jednotka zpravidla monitoruje provoz vaší chytré domácnosti a můžete ji propojit i s mobilem, počítačem nebo tabletem. Právě mobilem většina lidí chytrou domácnost nakonec ovládá nejčastěji.

Prvky chytré domácnosti

Do chytré domácnosti můžete zapojit v podstatě jakýkoli spotřebič nebo zařízení. Dejte si ale pozor, aby všechny prvky komunikovaly i mezi sebou. Vybírejte proto zařízení a spotřebiče od jednoho výrobce, případně se před nákupem důkladně informujte u prodejce.

Chytré osvětlení

Sem spadají nástěnné i stolní lampy, LED pásky či chytré žárovky. Obvykle si u nich snadno nastavíte intenzitu, teplotu i barevný odstín světla. Než odjedete na dovolenou, můžete si například nastavit intervaly, ve kterých se budou světla pravidelně zapínat. Váš dům pak nebude působit opuštěně, a můžete tak odradit potenciální zloděje.

Chytrý termostat

Inteligentní termostat bez problémů propojíte s běžným kotlem na plyn, tuhá paliva nebo dřevo a nastavíte si program vytápění. Chytrý termostat vám umí poradit i se snižováním nákladů. Dokáže také detekovat pohyb a podle toho spustit topení, nebo naopak přejít do úsporného režimu. Moderní chytré termostaty si dokonce zapamatují, jak moc v průběhu týdne topíte, a pak podle toho samy regulují teplotu.

Zabezpečení domácnosti

Do systému chytré domácnosti zapojíte i bezpečnostní zařízení domu. Chytré kamery neustále sledují prostor a rozpoznají jednotlivé členy vaší domácnosti, včetně zvířat. Když zaznamenají neznámý pohyb, okamžitě spustí nahrávání a alarm, případně odešlou zprávu bezpečnostní firmě.

Zdá se vám, že platíte zbytečně moc za elektřinu? Spočítejte si na naší kalkulačce, kolik můžete ročně ušetřit!  

Chytré detektory a senzory

Součástí chytré domácnosti bývá i spousta senzorů a detektorů. Ty hlídají třeba koncentraci oxidu uhličitého v pokojích, únik plynu a vody nebo třeba přítomnost kouře. Centrální ovládací jednotka pak údaje ze senzorů vyhodnocuje a sama na ně reaguje. Pokud máte doma třeba vydýchaný vzduch, spustí větrání nebo otevře okna. Když vám praskne potrubí, přivolá instalatéry a vám pošle upozornění. Možností je zkrátka spousta.

Chytré zásuvky a vypínače

Jejich prostřednictvím na dálku ovládáte své spotřebiče. Můžete si pro ně nastavit různé povely i akce nebo je chránit proti přehřátí. Chytrá zásuvka vás informuje také o aktuální spotřebě zapojeného přístroje, a umí tak nahradit wattmetr.

Chytrá meteostanice

Meteostanice vás přehledně informuje o aktuálním počasí i stavu ovzduší. Zároveň umí předpovědět teplotu, vlhkost a tlak vzduchu, rychlost větru či množství srážek. Chytrá meteostanice díky připojení k internetu odesílá aktuální data o počasí. Vy zase na oplátku vidíte stav počasí v jiných lokalitách, což se může hodit například při dojíždění do práce.

Chytré spotřebiče

V obchodech koupíte celou řadu více či méně chytrých spotřebičů do domácnosti. Například chytrá váha vám ukáže nejen aktuální hmotnost, ale třeba i důležité informace o vašem zdravotním stavu a množství tuku v těle. Chytrý kávovar vám zase připraví ranní espreso, které si telefonem objednáte ještě z postele. Při výběru chytrého spotřebiče se však držte spíš při zemi a zvažte, jestli jeho chytré funkce opravdu využijete. Dobrý kávovar totiž poznáte spíš podle kvalitního provedení, a ne podle toho, že ho můžete ovládat mobilem.

Záleží vám na životním prostředí? Začnete využívat zelenou elektřinu od E.ONu. Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů primárně od českých výrobců. A navíc je o deset procent levnější, takže s elektřinou z obnovitelných zdrojů dokonce ušetříte!